Číňané koupili výrobce luxusních mobilů Vertu. Dělá modely za stovky tisíc | E15.cz

Číňané koupili výrobce luxusních mobilů Vertu. Dělá modely za stovky tisíc

Luxusní mobilní telefon Vertu
Luxusní mobilní telefon Vertu
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Karlis Dambrans via Flickr

ČTK

Výrobce luxusních chytrých telefonů Vertu má nového majitele. Švédská soukromá investiční společnost EQT prodala firmu čínským investorům v čele s hongkongským fondem Godin Holdings. Cenu firmy nezveřejnily. Dohoda je dalším známkou růstu obliby luxusních značek v Asii.

Telefony Vertu jsou často vyráběné ručně, z drahých kovů, s koženými kryty a safírovými obrazovkami. Svůj první přístroj firma dodala zákazníkům v roce 2002 a do letošního roku prodala po celém světě kolem 450 tisíc přístrojů. Průměrná prodejní cena jejího přístroje byla loni 5000 liber (190 tisíc korun), uvedl na svých internetových stránkách Financial Times.

Firmu Vertu založila v roce 1998 Nokia. EQT získal Vertu v roce 2012 za 200 milionů eur (5,4 miliardy korun). Generální ředitel Vertu Massimiliano Pogliani současně oznámil, že po třech letech ve funkci odchází. Podle jeho slov je nyní správný čas předat štafetu vedení novému týmu.

Prvotřídní materiály

Základní myšlenkou Vertu bylo vytvořit mobilní telefon pro bohaté zákazníky, kteří jsou ochotni si připlatit za prvotřídní materiály. Firma však byla často kritizována kvůli tomu, že její technologie zaostávají za mnohem levnějšími modely konkurentů, jako Apple. Vertu výrazně zlepšila svoji poslední řadu telefonů, které nyní mají technologie dostupné i v jiných chytrých telefonech, a snížila ceny, aby rozšířila základnu svých možných zákazníků.

Nejnovější model Vertu stojí v základní verzi 7000 liber (266 tisíc kroun). Cena však může vzrůst až na 17 tisíc liber (645 800 korun), pokud si zákazník přeje rámeček z růžového zlata nebo barvu vyrobenou na zakázku. Cena nejdražších ručně vyrobených telefonů firmy překročila 200 tisíc liber (7,6 milionu korun) a každý z těchto přístrojů je podepsán řemeslníkem, který ho vyrobil.

Trh s luxusními telefony se rozšířil částečně díky prodeji dražší, zlaté verze telefonů Apple. Také některé luxusní značky propůjčily své jméno výrobcům telefonů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.