Co čeká město v letošním ro ce? Autobusy zdarma a nový park

Sedmička zjišťovala, co čeká obyvatele Frýdku-Místku v roce 2011. Obchvatu se jistě ještě nedočkají, ale vznikne například azylový dům pro matky s dětmi v tísni.

Vedení města slibuje lidem z Frýdku-Místku v roce 2011 městskou hromadnou dopravu zdarma, v bývalém dětském domově ve Frýdku vznikne azylový dům pro ženy a matky s dětmi v nouzi. Budou pokračovat opravy a zateplování základních a mateřských škol. V plánu je i vybudování nového parku Jižní svahy a obnova parku u zámku.

Společnost Sagena plánuje dokončit na ulici 8. pěšího pluku nové Centrum zdraví. Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat ve stavbě silnice R48 mezi Frýdkem-Místkem a Rychalticemi včetně tunelu v Lysůvkách, na kterou má navázat obchvat. Budou pokračovat výkupy pozemků na trase budoucího obchvatu, kterému dalo ministerstvo dopravy poté, co tuto stavbu vyškrtlo ze svého seznamu, opět zelenou. Nemocnici Frýdek-Místek čeká oprava několika budov a příprava na stavbu nového chirurgického pavilonu. Ten byl v havarijním stavu a hrozilo jeho zřícení. Automobilka Hyundai v Nošovicích, ve které pracuje mnoho lidí z Frýdku-Místku, plánuje spustit třetí směnu. V továrně by mohly najít zaměstnání například i ženy propuštěné ze zkrachovalé textilky Slezan.

Opravené školy a nové parky

I letos budou pokračovat opravy škol a školek ve městě. Takzvaná revitalizace, což znamená především výměnu oken, dveří a novou fasádu, čeká v příštím roce celkem třináct budov. „Celkové náklady budou přibližně sto čtyřicet milionů korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Novou fasádu dostane například Základní a mateřská škola Naděje v Škarabelově ulici, škola v ulici ČSA, Základní a mateřská škola v Chlebovicích, školy a školky v ulicích Josefa Lady a Nad Lipinou a další.
Lidé ve městě se dočkají i více zeleně. Vedení města chce obnovit některé z městských parků. Ve Frýdku dokonce vznikne i úplně nový park s názvem Jižní svahy, zámecký park čekají úpravy. Dělníci tam pokácejí některé staré stromy a na jejich místa vysadí nové. Přibudou lavičky a osvětlení, hřiště. „Obojí je součástí jedné akce. Jižní svahy jsou pod ulicí Hasičská. Chceme zkulturnit zanedbané území o rozloze více než čtyř hektarů. V oblasti kolem frýdeckého zámku chceme také obnovit původní chodníky a upravit vyhlídku na západní straně parku,“ uvedla Matějíková.

Nový azyl pro ženy a matky v nouzi

Pomoci se dočkají i ženy a matky, které se ocitly v nouzi. V bývalém dětském domově v Bruzovské ulici ve Frýdku, který město získalo od kraje, letos pro ně vznikne azylové bydlení. „Dělali jsme průzkum mezi lidmi a zjistili jsme, že je hodně matek, které nemají kam jít,“ uvedl bývalý náměstek primátora Ivan Vrba. V azylovém domě bude čtyřicet lůžek. V přízemí postavíme noclehárnu pro ženy bez domova, v dalších patrech pak sedm bytů pro sedm matek a patnáct dětí. „V dalších čtyřech pokojích můžeme ubytovat deset osamělých žen a chceme tam vybudovat krizový pokoj pro oběti domácího násilí. V budově bude fungovat poradenská služba,“ uvedl Vrba. Azylový dům, který město vyjde na jednadvacet milionů, bude provozovat Slezská diakonie.

Nové stavby? Jen Centrum zdraví

V ulici 8. pěšího pluku v Místku roste jedna z mála nových budov. Bude to Centrum zdraví, které buduje společnost Sagena. Otevřít by mělo do poloviny roku 2011. „Bude to centrum, kde budou zkušení lékaři pomocí nejmodernějších přístrojů určovat diagnózu a navrhovat nemocným nejvhodnější léčebný postup,“ uvedl jednatel Sageny Aleš Kubíček.
Nemocnici ve Frýdku-Místku také čekají změny. V létě začnou dělníci opravovat některé starší budovy. „Chystáme vyměnu oken, dveří, zateplení. Budovy dostanou i novou fasádu,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Přádka. V roce 2011 čeká oprava pět pavilonů, v následujícím roce dalších pět. Kraj připravuje také stavbu nového chirurgického pavilonu, ale chybí mu peníze a stavba začne asi až v příštím roce.
Město se v letošním roce, podobně jako v tom uplynulém, nedočká žádné nové, architektonicky zajímavé budovy. „V tomto směru asi není o čem mluvit,“ připustila architektka Zuzana Břachová, vedoucí oddělení územního rozvoje magistrátu. Na novém vedení města bude rozhodnutí, co udělat s velkou ledovou halou a pokud se bude bourat, co místo ní.