Cookovy ostrovy vytvořily největší mořskou rezervaci na světě | E15.cz

Cookovy ostrovy vytvořily největší mořskou rezervaci na světě

Podmořský svět
Podmořský svět
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Cookovy ostrovy vytvořily největší mořskou rezervaci na světě, která má chránit ohrožené druhy ryb a mořských živočichů. U příležitosti zahájení Jihotichomořského fóra to dnes oznámil premiér tohoto tichomořského souostroví Henry Puna. Chráněné území je prý rozlohou dvakrát větší než Francie. Podle premiéra jde o největší oblast, jakou kdy vytvořila jediná země za účelem ochrany oceánu.

Rezervace, která má rozlohu přes milion kilometrů čtverečních, představuje asi polovinu teritoriálních vod Cookových ostrovů, které se nacházejí v jižní části Tichomoří. Puna vyzval další ostrovní státy v regionu, aby se k této iniciativě připojily a pomohly vytvořit rozsáhlou chráněnou zónu.

Jihotichomořské fórum má 16 členů včetně Austrálie a Nového Zélandu. Mořské rezervace již vytvořily ostrovní stát Kiribati a území Tokelau. Francouzské zámořské území Nová Kaledonie chce v dalších až třech letech vytvořit mořský park o rozloze až 1,4 milionu kilometru čtverečních.

Ve vytváření rozsáhlých chráněných mořských území se angažuje také Austrálie, která podle zpráv z letošního června hodlá vytvořit největší síť mořských parků rozkládající se na ploše 3,1 milionu kilometrů čtverečních, což je více než třetina australských vod. O prvenství v ochraně mořských a oceánských vod usilují také Maledivy, které by podle jejich prezidenta měly do pěti let být první zemí, která se stane mořskou rezervací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.