D8 se může dostavět – krajský úřad zamítl odvolání | e15.cz

D8 se může dostavět – krajský úřad zamítl odvolání

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedokončený úsek dálnice D8 mezi Bílinkou a Řehlovicemi má platné územní a stavební povolení. Ústecký kraj vydal rozhodnutí, v kterém jako odvolací orgán zamítnul odvolání Společnosti ochránců životního prostředí a potvrdil územní a stavební povolení vydané stavebním úřadem v Lovosicích. Proti tomuto rozhodnutí již není možné podat odvolání. „Po nabytí právní moci, které nastane po uplynutí 15 denní lhůty od vyvěšení na úředních deskách všech dotčených obcí, může Ředitelství silnic a dálnic zahájit stavbu posledního úseku D8,“ informoval krajský úřad.

„Nyní je již možné začít stavbu na zbývajícím úseku a věřím, že nejpozději do konce roku 2014 bude celá dálnice dokončena. Dálnice je již v takovém stupni rozestavěnosti, že žádný jiná varianta její trasy nepřichází v úvahu,“ uvedla hejtmanka Jana Vaňhová. Rozhodnutí je možné napadnout pouze soudní žalobou, která však nemá odkladný účinek. Náklady na dokončení zbývajících 12,7 kilometru D8 přes České středohoří se odhadují na 12 až 15 miliard korun.

Jak dále Vaňhová připomněla, scházející dálnice je jednou z příčin nižšího zájmu o tento regionu ze strany zahraničních investorů, kteří by tak mohli přispět k vytváření tolik potřebných nových pracovních míst. Vedle toho již dříve Ústecký kraj odborným měřením prokázal, že občané žijící na objízdných trasách jsou vystaveni zvýšeným zdravotním rizikům včetně rakoviny. K tomu je potřeba přičíst celospolečenské ztráty, které se podle studie ČVUT ročně pohybují okolo 700 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery