Dávejte víc pokut, slyšeli strážníci

Za prohřešek pokárání? Bývávalo. Městská policie změnila taktiku, začala tvrdě pokutova

Za prohřešek pokárání? Bývávalo. Městská policie změnila taktiku, začala tvrdě pokutovat.
Strážníci dostali příkaz: Dlouho jste byli hodní, přitvrďte. Už žádné přivírání očí.
„Vedení nás nutí, abychom byli nekompromisní. Někteří kolegové jsou za to rádi, ale já se vždycky radši snažím s lidmi domluvit,“ potvrdil Sedmičce strážník, jehož jméno redakce zná, ale nezveřejní.
Důvod je jednoduchý. Blokovými pokutami policie přispívá do pokladny magistrátu až třemi miliony korun ročně. Přinést přitom může daleko víc. Hodný strážník tak připravuje město o velké peníze.

Další úsporné kroky: policie ruší základny

Vedení policie novou strategii nechce přiznat. „Tvrzení, že naši lidé musejí vybírat pokuty kvůli prázdné městské kase, můžeme zaměnit za teorii, že například hygiena, policie, inspekce životního prostředí nebo obchodní inspekce ukládají pokuty, protože stát má dluhy a jeho kasa je prázdná,“ podotýká mluvčí Martina Sochorová.
Ústecké ale její slova neuklidnila. „Ať jsou strážníci vidět v ulicích a pokutují třeba za parkování. Jenže oni se ještě víc zaměří na lidi, kteří se moc nemohou bránit. Dodnes nemůžu zapomenout, jak dali pokutu našemu tehdy osmdesátiletému tatínkovi, který krmil holuby na Mírovém náměstí,“ rozčiluje se Ústečan Václav Šťastný.
Úspory mají i další dopad, policie zrušila své dvě základny, konkrétně v Předlicích a na Severní Terase. Od prosince mají strážníci tři okrsky. „Vznikly Na Nivách, kde sídlí i kynologická služba, v Neštěmicích a na Střekově,“ vyjmenovává Sochorová.
Provoz zrušených služeben podle ředitele městské policie Pavla Bakuleho zatěžoval rozpočet a místa sloužila jen jako zázemí strážníků, kteří se většinou pohybovali v terénu.