Do Česka přijíždí Benedikt XVI. Pražany čekají omezení | e15.cz

Do Česka přijíždí Benedikt XVI. Pražany čekají omezení

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Česka přijede papež Benedikt XVI. Prahu a Starou Boleslav čekají dopravní manévry.

Stovky policistů a vojáků budou dohlížet na pobyt papeže Benedikta XVI. v Česku. Ten do země přiletí v sobotu 26. září a do Vatikánu se vrátí v pondělí 28. září v odpoledních hodinách. Ve Staré Boleslavi bude sloužit svatováclavskou mši. Církev tam čeká účast desítek tisíc věřících. Nedělní dopoledne papež stráví v Brně.

„Místenku na mši ve Staré Boleslavi si pořídilo čtyřicet tisíc lidí. Čekáme ale, že jich přijde víc,“ říká mluvčí České biskupské konference Jan Balík s tím, že místenka je zdarma. Pražský magistrát i radnice Staré Boleslavi očekávají, že se v obou městech bude pohybovat až pětašedesát tisíc poutníků.

Omezení dopravy

V pondělních dopoledních hodinách tak mezi městy hrozí dopravní kolaps. „Poutníci se budou potřebovat rychle dostat z Prahy do Staré Boleslavi,“ míní náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.
Do Staré Boleslavi se chystá i Ludmila Blažená z Hloubětína. „Chci jet hned prvním autobusem, abych měla jistotu, že papeže nezmeškám,“ říká.

Kromě meziměstské dopravy bude mít papežův pobyt vliv na městský provoz. Prahu čekají uzavírky, Stará Boleslav se stane neprůjezdnou pevností.

Od sobotního rána, kdy papež Benedikt XVI. vystoupí na ruzyňském letišti z letadla, čekají Prahu a okolí bezpečnostní opatření. Týkat se budou zejména omezení dopravy v místech, kde se bude Svatý otec zdržovat.

Přestože v Praze budou podle ředitele policejního Útvaru pro ochranu veřejných činitelů Lubomíra Kvíčaly opatření jen krátkodobá, uzavírky Pražany neminou. Ty největší na ně čekají v den papežova příletu, tedy 26. září. Na zvláštní režim se musejí připravit i obyvatelé Staré Boleslavi, kde na Proboštské louce papež 28. září odslouží svatováclavskou mši.

„Svatý otec pojede z letiště rovnou do kostela Panny Marie Vítězné, kde korunuje Pražské Jezulátko papežskou korunou. Tam ho také mohou lidé zahlédnout,“ řekl mluvčí České biskupské konference Jan Balík.

Okolí kostela od pátečních sedmi hodin ráno až do dvou hodin odpoledne policie uzavře pro dopravu. „Uzavřená bude Karmelitská ulice od Tržiště až k Hellichově ulici,“ upřesnil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Od Jezulátka papež vyrazí v papamobilu přes Národní třídu do Voršilské ulice, kde sídlí Apoštolská nunciatura. Tam stráví Benedikt XVI. obě noci svého pobytu. Policie proto Voršilskou ulici uzavře na celý víkend.

Další dopravní uzavírky v centru podle Kvíčaly nehrozí, případně budou dočasné.

Policie a armáda

Policistů, vojáků a zdravotníků, kteří budou na akce spojené s Benediktem XVI. dohlížet, jsou stovky. Ministerstvo obrany na zajištění akcí nasadí až 450 vojáků a středočeská záchranka zřídí v Boleslavi pět mobilních stanovišť.

Největší bezpečnostní opatření policie plánuje v Brně a Staré Boleslavi. „Na zajištění mše v Boleslavi se budou podílet stovky policistů a v pohotovosti bude i policejní vrtulník,“ řekla mluvčí policie Praha-venkov Štěpánka Zatloukalová.

Podle Kvíčaly ale nebudou policisté věřící před vstupem na louku zvlášť kontrolovat. „Lidé nesmějí na mši nosit zbraně a nedoporučujeme, aby s sebou brali další věci, které by mohly jako zbraně sloužit. Jídlo, pití či stoličku si samozřejmě vzít mohou,“ uvedl ředitel ochranné služby.

Na místo, kde se mše bude konat, mohou lidé přicházet již od pondělní čtvrté hodiny ranní. Kulturní program ale bude již v pátek večer.

Kyvadlová doprava

Do Staré Boleslavi od nedělního poledne nesmějí auta, motocykly a kola. „Obyvatelé Staré Boleslavi mohou do města vjíždět po nahlášení adresy,“ řekl starosta Ondřej Přenosil.

Někteří z obyvatel se cítí papežovou návštěvou omezení. „Je to pro město velká čest, ale jsem zvědavý, jak se sem těch šedesát tisic lidí vejde,“ uvedl dvacetiletý Martin Hejsek.

Protože do města nebude možné vjet autem, společnost Ropid, která organizuje dopravu v Praze a okolí, mimořádně posílí spoje do Staré Boleslavi. Z autobusových terminálů Černý Most a Letňany budou linky vyjíždět po dvou až pěti minutách. „Přistavíme asi čtyřicet autobusů. Ve chvíli, kdy bude spoj plný, vypravíme další,“ řekl vedoucí provozu středočeské ČSAD Pavel Trochta.

Kvůli přepravě desítek tisíc poutníků v pondělí pojede v kratších intervalech i metro.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video