Do kin míří Zrození Planety opic. Předchází film z roku 1968

Zrození Planety opic

Zrození Planety opic Zdroj: Bontonfilm

Nový americký film režiséra Ruperta Wyatta Zrození Planety opic svým dějem předchází období ze světově známého filmu Planeta opic z roku 1968 inspirovaného románem francouzského spisovatele Pierra Boulla. Do filmu s rozpočtem 90 milionů dolarů se zapojili tvůrci z trikového studia Weta Digital, kteří pracovali na takových filmech jako King Kong nebo Avatar. Světová premiéra Zrození Planety opic proběhla včera, do tuzemských kin uvede snímek distribuční společnost Bontonfilm 11. srpna.

Děj dramatického filmu plného různých efektů se odehrává v dnešním San Francisku, kde lidé experimentují s genetickým inženýrstvím. Mladý vědec Will Rodman (James Franco) vyvíjí lék proti Alzheimerově nemoci, kterou trpí i jeho otec (John Lithgow). Slibný výzkum se ovšem zadrhává kvůli nežádoucím vedlejším účinkům, které vykazují pokusní živočichové po aplikaci léčebné látky. Zklamaný vědec opouští výzkum, odchází pečovat o otce a jako bonus si tajně odnáší šimpanzí mládě, jehož rodiče zemřeli při jeho pokusech.

U šimpanze Caesara se postupně projevuje vysoká inteligence a Will zjistí, že za to zřejmě může působení jeho léku. Začne mu ho tajně podávat a tím nechtěně otevře bránu k lidské zkáze. Čím dál inteligentnější zvíře začne v čele ostatních opic pomaloučku připravovat vzpouru proti těm, kdo zabili jeho rodiče.

Do role šimpanze Caesara obsadili filmaři Andyho Serkise, který si zahrál Gluma v Pánovi prstenů nebo ve stejnojmenném filmu King Konga.

Původní Planeta opic z roku 1968, v hlavní roli s Charlesem Hestonem, vypráví příběh tří astronautů, kteří po probuzení z hluboké hybernace zjistí, že jejich kosmická loď je zničena. Při útěku vyjde najevo, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice, zatímco lidé jsou zde v roli zaostalých živočichů. Depresivní snímek byl za kostýmy a hudbu nominovaný na Oscara a získal zvláštní cena za masky.

V letech 1969 až 1973 následovala už méně úspěšná pokračování Do nitra Planety opic, Útěk z Planety opic, Dobytí Planety opic a Bitva o Planetu opic. Remake slavného sci-fi Planeta opic po 33 letech v roce 2001 natočil hollywoodský režisér Tim Burton.