Do osmi let prý sítě 5G využije více než miliarda mobilních zařízení | E15.cz

Do osmi let prý sítě 5G využije více než miliarda mobilních zařízení

Do osmi let prý sítě 5G využije více než miliarda mobilních zařízení
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

V roce 2025 bude v celém světě zhruba 1,1 miliardy mobilních zařízení využívat pokročilé sítě 5G. Vyplývá to z průzkumu asociace světových mobilních operátorů GSMA zveřejněného na veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně. Znamená to, že přes 5G bude každé osmé mobilní připojení k internetu. První sítě by měly vznikat po roce 2020.

Sítě 5G by měly nahradit současnou technologii LTE. Ta například v České republice pokrývá zhruba 99 procent populace a nabízejí jí všichni tři operátoři.

Pro 5G zatím nejsou dokončené a přijaté technické standardy, které jsou nutné k tomu, aby mohli výrobci začít vyvíjet koncová zařízení, tedy telefony a modemy. S přijetím standardu se počítá v příštím roce.

Google testuje milimetrové vlny, spektrum pro 5G internet

Technologie 5G má nabídnout výrazně vyšší rychlost ve srovnání s LTE, a to za nižší cenu. Zatímco u LTE se hovoří maximálně o stovkách megabitů za sekundu (Mbit/s) a reálné rychlosti se pohybují spíše v desítkách megabitů, technologie 5G slibuje připojení o rychlosti až 20 gigabitů za sekundu (Gbit/s) a odezvu sníženou na jednotky milisekund.

Veletrh MWC je nejvýznamnější telekomunikační akcí roku. Potrvá do 2. března.

O2 začne za dva roky budovat mobilní síť 5G

Konec výmluv, rychlá mobilní data jsou tady

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!