Do Putinovy rezidence pronikla limonáda z Gruzie | E15.cz

Do Putinovy rezidence pronikla limonáda z Gruzie

Do Putinovy rezidence pronikla limonáda z Gruzie
Coca-cola, ilustrační foto
• 
ZDROJ: (CC BY-NC-ND 2.0), José Roitberg, Flickr.com

ČTK

Rozruch v ruských médiích - a možná i v tajných službách - nadělala láhev coca-coly, která „záhadně“ pronikla do rezidence prezidenta Vladimira Putina. Láhev totiž pocházela z Gruzie a v Rusku dosud platí zákaz dovozu výrobků ze země, s níž Moskva v srpnu 2008 svedla krátkou válku o odštěpenecké gruzínské regiony Abcházie a Jižní Osetie.

Gruzínskou láhev, odhalenou zvídavými novináři, podle zaskočeného prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova „pro každý případ“ odeslali k expertíze do úřadu bdícího nad bezpečností potravin Rospotrebnadzor. Jeho šéf Gennadij Oniščenko vede jednání s gruzínskými diplomaty a podnikateli o povolení dovozu kavkazských vín a minerálek na ruský trh, k rozhodnutí se však ještě nedospělo.

„Incident“ se odehrál v Putinově rezidenci v době, kdy šéf státu jednal s prezidentem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Kvůli schůzce byli do rezidence pozváni i novináři, kteří si všimli gruzínské nálepky na lahvi. Vzápětí se prezidentův mluvčí stal terčem otázek.

„Každopádně by bylo zajímavé zjistit, jak se to mohlo stát. Je pozoruhodné, že tam není prakticky nic napsáno v ruštině. Možná je to naprosto normální a nestalo se nic nesprávného, ale pro každý případ jsme to poslali Oniščenkovi,“ uvedl Peskov podle agentury Interfax.

Rusové sice prý předsudky vůči gruzínským výrobkům netrpí, ale záhodno je vyjasnit, zda odpovídají příslušným normám. A pro každý případ mluvčí ujistil, že „prezident coca-colu nepije“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!