Dvoumiliardový tendr na kanalizaci v Brně vyhrály Imos, OHL ŽS a Metrostav | E15.cz

Dvoumiliardový tendr na kanalizaci v Brně vyhrály Imos, OHL ŽS a Metrostav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zakázku na stavbu a rekonstrukci kanalizací v Brně přibližně za dvě miliardy korun získalo sdružení firem Imos Brno, OHL ŽS a Metrostav. Práce mají dokončit v únoru 2014. Radní tento týden schválili smlouvu o dílo s konsorciem, zveřejnil magistrát. Město na stavbu získalo evropskou dotaci, která pokryje 44 procent nákladů. Zbývající část bude muset najít v rozpočtu.

Investice má přispět k lepší kvalitě vod v brněnských řekách. Nová kanalizace se má stavět i v částech Brna, kde je dnes jednotný stokový systém. Ten odvádí dohromady dešťovou i splaškovou vodu, při intenzivních srážkách však kvůli nedostatečné kapacitě systému rozředěná odpadní voda končí v řekách. Investice má tak podle primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS) zamezit „nekontrolovanému vypouštění odpadních vod do vodních toků a znečištění podzemních vod“.

Stavba se dotkne hlavně městských částí Tuřany, Žebětín, Ivanovice a Bohunice. Zároveň s tím se mají přestavovat kmenové stoky v dalších částech Brna. Podle primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) je to nezbytná investice pro rozvoj Brna. Územní plán dnes sice počítá s rozvojovými plochami, na mnohých z nich však podle něj nelze stavět právě kvůli nedostatečné kapacitě místní kanalizační sítě.

Zakázka patří ke kontroverzním. Radní nutností najít peníze na spolufinancování této akce vysvětlovali letošní škrty v příspěvkových organizacích, včetně těch kulturních. Radnice většině z nich snížila provozní příspěvek o 20 procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video