E15 z Varů: V Hollywoodu je stále těžší točit filmy, říká Charlie Kaufman | E15.cz

E15 z Varů: V Hollywoodu je stále těžší točit filmy, říká Charlie Kaufman

Americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman
Americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman
• 
ZDROJ: ctk

Alena Prokopová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro obdivovatele sexy mozků se zdaleka nejzářivější hvězdou letošního festivalu stal scenárista a režisér Charlie Kaufman. Sedmapadesátiletý Američan, který patří k neoriginálnějším filmařům současnosti, během sobotního slavnostního zakončení převezme Cenu prezidenta festivalu. Půjde o další z řady cen, které si držitel Oscara za scénář Věčného svitu neposkvrněné mysli připsal na své profesionální konto v uplynulých dvou desetiletích.

Ve Varech uvedl Charlie Kaufman svůj nový film Anomalisa, který režíroval spolu s Dukem Johnsonem. Jde o druhý režijní počin tvůrce, který je rovněž ceněným dramatikem. V rámci americké nezávislé scény se Kaufman vyprofiloval díky spoupráci s režiséry Michelem Gondrym či Spikem Jonzem. Také jeho scénář Milujte svého zabijáka zrežíroval George Clooney v ryze nezávislém duchu. Hlavnímu proudu americké továrny na sny, generujícímu divácké blockbustery, se totiž Kaufman vyhýbá.

„V Hollywoodu je stále těžší točit filmy. Jako scenárista jsem pracoval s renomovanými režiséry, ale v roce 2008 jsem se rozhodl pustit se do režie sám,“ vysvětlil na tiskové konferenci autor, který se po diváckém neúspěchu svého režijního debutu – autobiografické šarády Synecdoche, New York - celých sedm let marně pokoušel prosadit do výroby některý ze svých dalších projektů.

E15 z Varů:

Nakonec podle jeho divadelní hry vznikla Anomalisa - pozoruhodný loutkový příběh pro dospělé, který coby první animovaný snímek v historii získal Velkou cenu poroty na MFF v Benátkách. Kaufman se novinářům ve Varech svěřil, že chce pokračovat v režii. Nevylučuje dokonce, že půjde znovu o žánr animovaného filmu.

„Animovaný film je pro mne forma, ne žánr sám o sobě, který by měl být využíván pouze pro dětské snímky,“ vysvětlil oscarový tvůrce. „Dnes existují různé druhy animovaných snímků, a právě proto jsme mohli natočit animovaný film pro dospělé.“

Jean Reno ve Varech:

Charlie Kaufman pobýval v Karlových Varech po celou dobu festivalu. Drobný, nenápadný Američan unikal publicitě stejně dokonale jako v dobách svých prvních úspěchů, kdy panovala nejistota o jeho vzhledu. Koncem 90. let, kdy Kaufman coby scenárista debutoval komedií V kůži Johna Malkoviche, se dokonce vtipkovalo o tom, zda vyhlíží spíš jako John Cusack nebo jako Cameron Diazová.

Sám scenárista do svých příběhů o hledání identity radostně vnesl zmatek, když v Adaptaci (2002) vymyslel postavu Charlieho Kaufmana a jeho dvojčete Donalda, přičemž oba fiktivní sourozence hrál Nicolas Cage.

Pozici introverta kličkujícího nepozorovaně davem Kaufman musel nakonec i ve Varech odložit, aby absolvoval aktivity spojené s čestným hostováním na festivalu. Uvedl ve Velkém sále hotelu Thermal Anomalisu, pobesedoval s Markem Ebenem Na plovárně a v rámci oblíbeního formátu KVIFF talk si v nabitém Konferenčním sále popovídal s davem svých mladých obdivovatelů. Jeho filmy si totiž pravidelně získávají kultovní status.

E15 z Varů:

„Když o tom tak přemýšlím, vybaví se mi jméno David Lynch,“ odpověděl Kaufman na tiskové konferenci na otázku, zda cítí sounáležitost s nějakými typem filmařů. „A také se těžko mohu odetnout od židovské komediální tradice.“
Mezi oblíbená témata kaufmanovských příběhů patří manipulace, ohrožení identity jedince a přirozených mezilidských vztahů.

Mezi svými oblíbenými autory uvádí Kaufman i Franze Kafku. A z filmařů, kteří ho ovlivnili, jmenuje často Woodyho Allena. V mantinelech tradiční, hollywoodské „židovské“ komedie, v níž problémy protagonisty vycházejí především z jeho vlastní neurózy, se pohybují všichni Kaufmanovi hrdinové.

„Tahle témata mne ale zajímají bez ohledu na to, zda s touto tradicí nějak souvisejí,“ vysvětlil Kaufman.

Autor: Alena Prokopová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.