Elektronická krabička jako osobní strážce starých lidí | E15.cz

Elektronická krabička jako osobní strážce starých lidí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Staří či nemocní lidé na Opavsku mohou využívat nový přístroj, který jim může i zachránit život. Zatím tuto možnost měli jen lidé v Praze.

Malá krabička připomínající digitální budík. Má za úkol čtyřiadvacet hodin sledovat každý pohyb starého nebo postiženého člověka. Aby ji důchodce nikam neodložil, hlásí se neodbytným pípáním. Pokud služba u monitorovacího pultu objeví, že se člověk ani pak nehýbe, zburcuje příbuzné. Stisknutím knoflíku si důchodce může kdykoliv přivolat pomoc. Reportérka Sedmičky dostala exkluzivní příležitost po dva týdny testovat, jak tato chytrá krabička funguje v praxi.

Přístroj pod dekou

Hned první noc jsem poznala, že je to hlídač opravdu vytrvalý. Krabičku jsem totiž zapomněla v kapse kalhot v koupelně a ona se začala ozývat. Píp, píp, píp a zase píp, píp, píp, neslo se ztichlým bytem. Jako první se vzbudil manžel. Když ji po několikaminutovém hledání konečně našel, přistála mi krabička na peřině. To už jsem se ze sladkého spánku vzbudila i já. „Co to pípá, vždyť je sobota,“ zmateně přemýšlím ještě v polospánku. Pak si vzpomenu, že jsem měla krabičku na noc napojit do nabíječky. Jen tak totiž program i člověk u pultu, který mě sleduje, pozná, že spím a neležím někde bez pomoci pod křeslem. Jenže si za boha nevzpomenu, kam jsem nabíječku odložila. Takže to řeším tím nejjednodušším možným způsobem. Pípající krabičku odnáším do nejvzdálenějšího pokoje a přikrývám několika dekami.

Pomoc za pár minut

Druhý den se polepším a strkám krabičku do kapsy. Celý den se mnou pracuje na zahradě a asistuje při vaření. Zjišťuji, že je opravdu dobrý hlídač a nedá se obelstít. Jakmile ji na chvíli odložím, ozve se neodbytné pípání. I u televize se pro jistotu neustále vrtím.
Pár dnů si na sebe takto zvykáme. Ve čtvrtek odpoledne zkouším, jak bych se dovolala pomoci, kdyby mi bylo špatně na ulici. Přímo v centru Opavy mačkám nouzový knoflík. Během čtyř minut se ozve třikrát po sobě hlasitý signál, který nepřeslechne ani nahluchlý. I na ulici se lidé otáčejí.
„Linka pomoci Senior Inspect, dobrý den. Přišlo od vás poplachové hlášení, co pro vás mohu udělat?“ ptá se mě příjemný mužský hlas. Představím se a informuji. „Jen testuji zařízení, děkuji vám,“ říkám do mikrofonu. Muž zavěsí a krabička opět pokojně bliká zeleným světlem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video