Elon Musk má v plánu postavit elektrický tryskáč | E15.cz

Elon Musk má v plánu postavit elektrický tryskáč

Elon Musk,
Autor: Heisenberg Media
Elon Musk, Autor: Heisenberg Media
• 
ZDROJ: https://www.flickr.com/photos/88975472@N03/10611143395

pav, Stanislav Janů, Živě.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ať už se jedná o elektromobily nebo Hyperloop, ve všech případech hraje hlavní roli elektřina, která je podle Elona Muska jedinou správnou cestou do budoucna. Zatímco ale Tesla Motors masivně spoléhá na elektřinu, společnost SpaceX využívá pro rakety zacílené do vesmíru klasické spalování kapalného paliva (RP-1, LOX).

Použití elektrické energie a baterie u letadel a podobných strojů je poměrně efektivní v případě lehkých konstrukcí, ale použíti elektřiny jako hlavního zdroje energie pro tryskáč, který by navíc dokázal vertikálně vzlétnout a přistát, se zdá být zatím téměř nemožné.

Na takové „nemožné“ úkoly je ale Elon Musk specialista a v rozhovoru při vyhlašování vítězů o nejlepší konstrukci Hyperloopu prozradil, že má v plánu vytvořit elektrický tryskáč. Byť se zatím jedná o myšlenku, kterou nelze očekávat realizovanou v nejbližších letech, je asi jen otázkou času, než se stane skutečností.

Hlavní překážkou je hmotnost a kapacita baterií a následná efektivita udržení ve vzduchu. Tyto problémy by ale měl vyřešit pokrok, už dnes jsou v laboratořích různě pokročilé technologie baterií, které jsou extrémně lehké, což by mohlo být ideální pro použití v elektrickém tryskáči vytvořeného z nových typů lehkých a pevných slitin.

Elon Musk by chtěl tento elektrický tryskáč také s nadzvukovou rychlostí (nad 1 225 km/h), což je sice další komplikace, ale při letu ve vysoké výšce poměrně dobře realizovatelné.

Článek vyšel na webu Živě.cz

Velká elektrická revoluce může Muska postavit na roveň Edisonovi

Autor: pav, Stanislav Janů, Živě.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video