Facebook chce potěšit investory. Zahájí odkup vlastních akcií | E15.cz

Facebook chce potěšit investory. Zahájí odkup vlastních akcií

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sociální síť Facebook v prvním čtvrtletí příštího roku zahájí odkup vlastních akcií za šest miliard dolarů (153 miliard korun). Je to vůbec poprvé, kdy firma bude odkupovat vlastní akcie. Chce tak uklidnit akcionáře čekající na výsledky velkých investic do nových, potenciálně rizikových oblastí růstu, uvedla agentura Bloomberg.

 

Facebook má k dispozici v hotovosti a obchodovatelných cenných papírech 26 miliard dolarů. Tyto prostředky použije na zpětný odkup akcií, i nadále však plánuje zvyšovat své výdaje na růst podnikání.

Největší sociální síť se tak přiřadí k rostoucí skupině amerických technologických firem, které využívají zpětný odkup vlastních akcií, aby byly jejich akcionáři spokojení. Rozmach internetové reklamy způsobil, že Facebook či Google mají v hotovosti miliardy dolarů a investoři si často stěžují, pokud se tyto peníze nevyužívají tak, aby z toho měli zisk.

Facebook v odkupu akcií zaostává. Z deseti největších amerických technologických společností, řazeno podle vlastnictví hotovosti a obchodovatelných cenných papírů, je podle údajů agentury Bloomberg Facebook jedinou firmou, která doposud nenabídla akcionářům možnost odkupu vlastních akcií.

Firma Alphabet, která je mateřskou společností Googlu, poprvé oznámila odkup vlastních akcií v říjnu 2015. Apple začal s odkupem vlastních akcií v roce 2012. Americké technologické společnosti, jejichž hodnota je více než pět miliard dolarů, pak od roku 2012 více než zdvojnásobily odkup akcií, loni za něj utratily 131 miliard dolarů.

Facebook však rovněž upozornil, že hodlá i nadále investovat. Rok 2017 se má stát rokem zvýšených výdajů, které budou směřovat zvláště do přijímání nových techniků a expanze infrastruktury.

Počet akcií Facebooku v oběhu se zvýšil, protože firma poskytuje svým zaměstnancům také akciové opce. V současnosti se obchoduje s 2,9 miliardami akcií firmy, v roce 2012 to byly jen dvě miliardy. Zpětný odkup akcií by také mohl přispět k tomu, že toto číslo se nebude zvyšovat tak rychle, dodal Bloomberg.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video