Fotbalisté na nábory čekat nemusí | E15.cz

Fotbalisté na nábory čekat nemusí

Ve čtvrtém díle seriálu Sport pro děti Sedmička představuje fotbal.

Při hezkém počasí stačí dětem kopačky, triko a kraťasy. Když se zhorší, musí přidat teplákovku. Společně s členskými poplatky, které patří k těm nejnižším, je fotbal jedním z nejlevnějších sportů.
Od roku 1863, kdy vznikla první fotbalová organizace ve Velké Británii, prodělal obrovský rozmach a dnes je nejrozšířenějším a nejpopulárnějším sportem na světě. Někdo ho hraje jen pro radost, jiný zase s ambicemi dostat se co nejvýš a fotbalem se třeba živit. V každém případě je to pro děti vhodný sport.
„U fotbalu je rovnoměrné zatížení pohybového systému,“ uvedla pro Sedmičku tělovýchovná lékařka Ivana Prollová. „Ale bývají u něj častější úrazy kolenního kloubu,“ dodala k jeho některým rizikům.
„U nejmenších se snažíme, aby se děti míče nebály a měly radost z pohybu. V tomto věku se nejedná o žádný úzce specializovaný trénink,“ řekl šéftrenér mládeže FC Písek Josef Šácha mladší. V nejnižších kategoriích je běžné, že do míče vlastně ani moc nekopou, ale třeba ho zkouší házet a chytat.
S postupujícím věkem pak přichází i více speciálních fotbalových cvičení, jako jsou nahrávky nebo vedení míče a střelba. Věku dítěte jsou uzpůsobeny i soutěže. Začínají na zmenšených hřištích a na celém hrají až mladší žáci okolo dvanácti let.
Fotbal je sport, který se dá provozovat celoročně. Dokud je přijatelné počasí, prohání se malí fotbalisté po trávníku. Když teploty klesnou, přesunou se do tělocvičen.
Tréninky přípravek jsou povětšinou dvakrát v týdnu a v mládežnických centrech se s věkem zvedají. „Děti od šesti do osmi let u nás trénují dvakrát týdně, od devíti do jedenácti třikrát týdně,“ přiblížil Josef Šácha. Ovšem ne všechny kluby nabízí mládeži tréninky třikrát v týdnu a častější jsou dva během sedmi dní.
Roční členské příspěvky v Písku jsou jeden a půl tisíce korun. „Navíc je to u nás tak, že náborované děti prvním rokem neplatí vůbec,“ dodal Šácha.
„Dala jsem syna na fotbal, aby se hýbal. Bude záležet na něm, jak se mu bude věnovat,“ řekla Soňa Novotná s tím, že rodinný rozpočet tím příliš netrpí.
Ačkoliv větší kluby organizují nábory nejmenších fotbalistů, není problém trenérům zavolat a přivést dítě na jakýkoliv trénink. „V tomto roce budeme v září dělat nábory ročníku 2005, ale bereme i starší děti,“ ujistil Šácha. A podobně jsou na tom i jinde.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!