Fotovoltaická textilie nabíjející mobil? Pracují na ní v Brně | E15.cz

Fotovoltaická textilie nabíjející mobil? Pracují na ní v Brně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vědci z Centra materiálového výzkumu Vysokého učení technického v Brně (VUT) pracují na vývoji fotovoltaických textilií. Výsledkem výzkumu se možná jednou stane oděv, v jehož kapse si majitel dobije mobilní telefon. Ačkoli to může znít jako sci-fi, vědci už považují fotovoltaické textilie za reálnou technologii.

Vědci z VUT se podíleli na evropském pilotním projektu vývoje textilií generujících elektřinu. „Vše odstartoval vývoj takzvaných smart materiálů, polymerů, které se vhodnou modifikací upravily natolik, že vykazují vlastnosti polovodičů a je možné je uplatnit v elektronice,“ uvedl Martin Weiter z Fakulty chemické VUT, pod niž Centrum materiálového výzkumu spadá.

Vědci VUT při vývoji fotovoltaických textilií

Takové materiály jsou rozpustné, což umožňuje připravit z nich inkousty a pasty a následně je aplikovat standardními tiskovými technologiemi nebo potahováním na textil. Senzory, elektrické nebo fotovoltaické prvky se tak stávají součástí látky.

„Textilie si však nadále zachovává svůj charakter. Zatím by asi nebylo možné hodit takovou bundu do pračky, ale zajistit nějakou povrchovou úpravu, aby ji bylo možné ošetřovat, by jistě šlo,“ řekl vědec. Outdoorový oděv s konektorem v kapse by ocenili třeba vojáci, ale také horolezci a vyznavači všech aktivit, které vyžadují pobyt daleko od civilizace.

K dalším možnostem využití patří tašky na notebook s plastovým fotovoltaickým článkem, které slouží nejen jako zavazadlo, ale také jako nabíječka přenosného počítače. Podobné technologie však mají stále své limity. Těžko v blízké době půjde o výkonné zdroje nebo generátory. „Vždy bude nutné počítat s menší účinností kvůli technologickým komplikacím. Přesto je možností využití opravdu hodně, například fotovoltaické markýzy, záclony, zastínění, velký zájem o podobné materiály mají automobilky pro interiéry svých vozů,“ uvedl Weiter.

Hlavní nevýhodou zatím zůstává omezená životnost takových textilií, která nepřesahuje dva roky. „Stále tedy jde spíš o technologický výstřelek. Na druhé straně, i v této oblasti postupuje výzkum a vývoj rychle dopředu,“ uzavřel vědec.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video