Frýdecko-místečtí šachisté sklízejí úspěchy. | E15.cz

Frýdecko-místečtí šachisté sklízejí úspěchy.

Šachisté z Frýdku-Místku patří k nejlepším v republice a daří se jim porážet soupeře nejen u nás, ale i v zahraničí.

Čtyřicet titulů. Přesně tolik už jich mají na kontě šachisté z Frýdku-Místku. Nedávno si poslední z nich přivezli ze Zaječic. Starší žáci jsou čerství mistři republiky v extralize družstev.
„Byj to těžký boj, ale nedali jsme se. Konkurenci z celé republiky jsme suverénně porazili. Na turnaji jsme strávili tři dny. Program bývá na takových zájezdech pokaždé stejný. V pátek přijedeme, v sobotu a v neděli dopoledne hrajeme, a odpoledne se vracíme domů.,“ popisuje průběh soutěže ředitel Beskydské šachové školy Marek Mojžíšek. Jeho svěřenci jsou na podobné výjezdy zvyklí. Třeba v červenci zamíří nejmladší z nich na turnaj v Moskvě. Koncem srpna zase čeká šachisty Mistrovství Evropy jednotlivců v Itálii. „To už je potom na delší pobyt. Často strávíme na takových turnajích osm dní i víc. Program tomu samozřejmě odpovídá. Šachy jsou především hra hlavou, takže hráči musejí často relaxovat. Ve volném čase proto plánujeme procházky, sportovní aktivity a zábavu,“ vysvětluje Mojžíšek.

Ideální kroužek pro děti.

Šachy jsou ve Frýdku-Místku oblíbené. Svědčí o tom návštěvnost šachového kroužku. „Nezaměřujeme se jen na šachy, ale organizujeme různé sportovní a turistické aktivity, krátkodobá soustředění a prázdninové tábory. Spolupracujeme s řadou mládežnických center z celé Evropy,“ chlubí se Mojžíšek. Letos Beskydská šachová škola už potřicáté pořádala Turnaje šachových nadějí. O velikonočním víkendu se jich zúčastnilo přes tři sta padesát šachistů z dvaceti zemí světa.

Škola se věnuje už předškolákům

„Šachové kroužky organizujeme ve vybraných mateřských školách. Pravidelně pořádáme turnaje pro děti mateřských škol, v posledních letech i s mezinárodní účastí,“ uvádí vedoucí sekce mateřských škol Martin Kocur. Nejlepší dítka chodí do šachových kroužků, kde se jim věnují profesionální trenéři. Dva z nich mají dokonce nejvyšší možnou světovou kvalifikaci.

Suverénní výsledky družstev

Za zmínku stojí hlavně úspěchy v soutěžích družstev, kde Beskydská šachová škola nemá v České republice konkurenci a po řadu let doslova válcuje všcechny soupeře. Za posledních dvacet let získala čtyřicet titulů mistra České republiky v soutěžích družstev mladších a starších žáků a dorostenecké extraligy.

Největší úspěchy
Mimořádně široká působnost sdružení je v práci s mládeží ve Frýdku-Místku a okolí. Od organizovaných přeborů základních škol, některých středních škol, práce s dětmi v mateřských školách, až k pořádání městské ligy v šachu. „Vyvrcholením pak je naše pravidelně početná účast na mistrovstvích České republiky jednotlivců, kde je již pravidlem, že naši odchovanci získávají spousty medailí. V roce 2009 celou jednu třetinu z rozdaných medailových sad. Mistrovství České republiky mládeže je zároveň kvalifikací pro účasti na Mistrovství Evropy a Světa, odkud se také můžeme pochlubit medailovými zisky. V roce 2008 se Mistryní Evropy do 18 let stala členka BŠŠ Kateřina Němcová,“ vyjmenoval největší úspěchy Mojžíšek.
Nejlepší odchovanci pokračují v šachovém rozvoji zapojením do hlavního družstva dospělých, které po tři sezóny úspěšně reprezentuje město Frýdek-Místek v extralize družstev.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!