Brutalismus trenduje na sociálních sítích | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Generace Instagramu objevuje brutalismus, hitem je hlavně architektura Jugoslávie

vaj

Architektura „sovětského“ typu zažívá comeback. Alespoň tedy na sociálních sítích, ve výstavních síních a na stránkách fotoknih. Ve fotogalerii uvnitř článku si prohlédněte některé z postarších staveb, které ožívají na snímcích šířených kyberprostorem.

Zájem o brutalismus mezi "instagramovou generací" prudce roste, konstatovala už dříve agentura Reuters. Děje se tak prý zejména od roku 2018 a uspořádání výstavy Betonová utopie: jugoslávská architektura v letech 48 až 80. Akce proběhla v newyorské galerii MoMa. Mezitím ale na Facebooku či Instagramu dál přibývají fanoušci skupinám věnované brutalistní architektuře, které mají v součtu stovky tisíc fanoušků.

Téma je aktuální i v českém kontextu. Ve Veletržním paláci probíhá výstava Nebourat! Podoby brutalismu v Praze. Retro-architektura vzbuzuje zájem i na východ od českých hranic. Ruský fotograf Alexandr Verjovkin vydal fotografickou knihu Betonová Sibiř mapující architekturu v této oblasti Ruska.

Prohlédněte si fotogalerii:

Brutalismus byl moderní styl, jehož název vychází z francouzského (béton) brut, neboli drsný beton. Nešlo jen o doménu bývalého východního bloku. Oproti funkcionalismu byl výrazně autorský a dominantní. I z těchto důvodů měl tento styl také řadu odpůrců.

Specifickým směrem se brutalismus vydal v tehdejší Jugoslávii. Mezi projev tamní zvláštnosti patří rozmanitost brutalistních budov – ne nepodobná „jiné“ cestě, kterou se po jugoslávsko-sovětské roztržce tento mnohonárodnostní útvar vydal.

Chorvatsko, jak ho neznáte. Podívejte se na ruiny luxusního turistického rezortu nedaleko Dubrovníku
Brutalistní UFO bulharských komunistů desítky let chátrá. Prohlédněte si netradiční atrakci
Před 76 lety nastal Den D. Připomeňte si vylodění v Normandii na historických snímcích
Češi v Kostarice. Tamní luxusní resort navrhli tuzemští architekti
OBRAZEM: Místo, kterému rez sluší. Vyškovský hřbitov stíhaček, vrtulníků a dalších strojů
Tatra kolem světa v problémech. Členy expedice zadržela íránská policie

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!