Geografické informace pomáhají šetřit náklady na správu majetku | E15.cz

Geografické informace pomáhají šetřit náklady na správu majetku

Integrace geografických informací se systémy pro údržbu a správu majetku významně urychlila a zpřesnila procesy v divizi Výroba skupiny ČEZ a tím šetří náklady. AutoCAD Map 3D a Autodesk Infrastructure Map Server implementovala firma CAD Studio, oznámila společnost Autodesk, zaměřující se na oblast 3D návrhového, konstrukčního a animačního software.

Tyto aplikace poskytují přímý přístup k datům potřebným pro plánování, návrh a správu veškeré infrastruktury. Umožňují snáze vytvářet, spravovat a analyzovat data návrhů, GIS a majetku. Protože je aplikace Map 3D postavena na technologii AutoCAD, mohou organizace při tvorbě, úpravách a údržbě geoprostorových dat naplno využívat zkušenosti pracovníků s aplikací AutoCAD.

„V natolik dynamickém období naší společnosti, kdy probíhala celá řada majetkových transakcí, prodejů a nákupů majetku (budov, areálů atd.), se nepropojenost GIS informací s ostatními informačními systémy ukazovala jako velmi limitující,“ říká Stanislav Klimenda z útvaru rozvoje systémů řízení elektráren ve společnosti ČEZ. „Informace se musely porovnávat zdlouhavě a manuálně, celý proces byl značně zatížen chybovostí a bylo velmi obtížné jej koordinovat,“ dodává.

Společnost ČEZ proto zvolila řešení Autodesk – jedním z důvodů byla otevřenost systému a fakt, že pro řadu činností byl využíván software AutoCAD LT. Přechod na systém GIS společnosti Autodesk byl pro většinu uživatelů proto velmi jednoduchý. Řešení Autodesk Map 3D a Autodesk Infrastructure Map Server ve společnosti ČEZ pracuje nad databází Oracle Enterprise.

Z pohledu využívání systému byla jedním z největších posunů integrace grafických informací se systémy Passport (údržba majetku) a SAP (správa majetku). Dříve by například nebylo možné realizovat některé přípravné práce v oblasti prodeje majetku a přípravy územně plánovacích podkladů tak rychle. „Celkově přinesla implementace systému na platformě Autodesk několikanásobnou úsporu času a pracovní síly – nyní jsou požadovaná data dostupná rychleji a s nižším personálním úsilím. Z finančního pohledu podnik ušetřil na nákladech spojených s různými projekty až desítky milionů korun – samotná implementace systému se zaplatila během jednoho roku,“ líčí Klimenda.

„Řešení na platformě Autodesk poskytuje i řadu technologických výhod. Díky své otevřenosti a účinným administračním nástrojům je systém spravován plně v režii firmy ČEZ, která se tak zbavila jiné firmy tolik sužující a často finančně nákladné závislosti na postimplementační podpoře dodavatele. Schopností administrovat a rozvíjet řešení vlastními silami spoří čas i náklady. Vlastnictví datového modelu a možnost jeho úprav standardně dodávanými administračními nástroji pak dává firmě příležitost dále rozvíjet systém v souladu s rozvojem společnosti a jejích potřeb,“ doplňuje David Blažek ze společnosti Autodesk.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!