Gingko Biloba vzniku Alzheimerovy choroby nezabrání | E15.cz

Gingko Biloba vzniku Alzheimerovy choroby nezabrání

Jinan dvoulaločný alias Ginko Biloba. (Foto: ČTK)
Jinan dvoulaločný alias Ginko Biloba. (Foto: ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, kmb

Užívání přípravků, jejichž složkou je jinan dvoulaločný alias gingko biloba nepomáhá zabránit vzniku Alzheimerovy choroby. Uvádí to závěry rozsáhlé studie mezinárodního týmu vědců, kterou dnes otiskl v odborný časopis The Lancet Neurology.

Přípravky s výtažky z tohoto stromu přitom patří k populárním potravinovým doplňkům i v Česku. Za doplňky jako jsou multivitamíny, přípravky na hubnutí, zlepšení paměti a podobně Češi ročně utratí přes deset miliard korun.

„Po nějaký čas jsme doufali, že by jinan dvoulaločný mohl být zázračným lékem,“ řekla agentuře Reuters k výsledkům studie Jess Smithová, mluvčí organizace Alzheimer's Society. „Důkazy z posledních let ale opakovaně ukázaly, že tento strom nemá žádný přínos pro prevenci nemoci ani pro zpomalení rozvoje jejích symptomů,“ dodala.

Vědci ve své studii sledovali pět let přes 2800 lidí starších 70 let, kteří žili ve Francii. Polovině z nich podávali dvakrát denně výtažek z jinanu dvoulaločného, druhé polovině placebo. Ukázalo se však, že u obou skupin byla pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby stejná.

Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Odhaduje se, že jí v současnosti ve světě trpí přes 30 milionů lidí. Přitom jen v Evropské Unii se v roce 2009 jednalo zhruba o 5 milionů lidí. Odborníci varují, že jak světová populace stárne, bude nemocných přibývat.

„Předpokládáme, že rozšíření této formy demence se do roku 2050 zčtyřnásobí. Vzhledem k tomu je nutně potřeba věnovat pozornost výzkumu preventivních terapií pro toto onemocnění,“ řekl Bruno Vellas, který se podílel na nyní zveřejněné studii.

Látky obsažené v přípravcích s ginko bilobou rozšiřují cévy a preventivně se užívají proti náhlým mozkovým příhodám i proti infarktu myokardu. Tradiční čínská medicína jej využívá i při k léčbě astmatu a zažívacích potížích.

Autor: ČTK, kmb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.