Google vyhrál spor nad Oraclem o software pro systém Android | E15.cz

Google vyhrál spor nad Oraclem o software pro systém Android

Google vyhrál spor nad Oraclem o software pro systém Android
Android
• 
ZDROJ: Repro Živě.cz

ČTK

Americký internetový gigant Google vyhrál soudní spor s konkurenční společností Oracle, který se vedl o právo využívat část softwaru Oraclu pro systém Android. Oracle požadoval odškodné devět miliard dolarů (217 miliard korun), nedostane ale nic. Oracle se proti verdiktu podle svého prohlášení odvolá.

Spor se vede o části programu Java, jehož majitelem je Oracle. Pro Google je to už druhé vítězství v ostře sledovaném případu. Programovací jazyk Java spojuje programy s operačními systémy a Oracle tvrdí, že Google porušil autorské právo na tento software.

Porota amerického soudu přiznala ve čtvrtek vítězství Googlu, který nyní patří do holdingové společnosti Alphabet. Jednomyslně se přiklonila k názoru, že Google má na bezplatné využití malé části programovacího jazyka Java právo díky ustanovení amerického autorského práva. Jde o část zvanou „fair use“. Díky podobným výjimkám mohou například umělci ve svém díle použít malé výňatky z práce někoho jiného.

Druhá výhra pro Google

Pro Google to je už druhé vítězství v tomto případu, uvedla agentura AP. Federální soudce se v tomto sporu přiklonil na stranu Googlu již v roce 2012. Odvolací soud ale nechal případ znovu projednat. Oracle nyní uvedl, že se proti verdiktu odvolá k Nejvyššímu soud Spojených států. „Jsme přesvědčeni, že Google vyvinul Android nezákonným okopírováním technologie Java,“ řekl šéf právního oddělení Oraclu Dorian Daley, jehož citovala agentura Reuters.

Případ pozorně sledují především firmy v americkém Silicon Valley. Mnoho oblíbených prvků v dnešních chytrých telefonech totiž funguje díky tomu, že aplikace „komunikují“ mezi sebou nebo se softwarem telefonu. Vývojáři se obávali, že vítězství Oraclu by mohlo vést k dalším patentovým sporům o využívání softwaru. Také by podle nich mohlo zbrzdit inovace; zajištění toho, aby spolu jednotlivé softwarové prvky komunikovaly, by podle nich v případě vítězství Oraclu bylo náročnější i dražší.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!