Google vylepšil rozpoznávání hlasu. Bude rychlejší a přesnější | E15.cz

Google vylepšil rozpoznávání hlasu. Bude rychlejší a přesnější

Google vylepšil rozpoznávání hlasu. Bude rychlejší a přesnější
Ilustrační foto (sídlo společnosti Google v USA)
• 
ZDROJ: Robbie Shade via Flickr (CC BY-SA 2.0)

Jakub Čížek

Technologie převodu hlasu na text od Googlu patří nesporně k naprosté špičce v oboru – alespoň tedy mezi systémy, které jsou veřejně a zdarma dostupné. Google je v tomto směru ostatně prakticky jediný z velkých internetových hráčů, který vedle angličtiny podporuje i desítky dalších jazyků včetně češtiny a díky letité podpoře na Androidu se systém neustále učí a zdokonaluje.

Technologie rozpoznávání řeči je stejně jako jiné složité mechanizmy v Googlu postavená na neuronových sítích, které váš hlas pečlivě analyzují a s pomocí složitého statistického modelu nahranému zvuku rozděleného do několikamilisekundových sekvencí přidělují nejpravděpodobnější slova, která asi právě vyslovujete.

Nyní se výzkumníci z hlasového týmu na blogu Google Research pochlubili, že technologii rozpoznávání opět vylepšili, takže by si měla poradit a hlas korektně rozpoznat i ve ztížených podmínkách – například na hlučnější ulici, kde je vedle vlastního hlasu příliš mnoho rušivého šumu. Celý převod by měl být také rychlejší.

Článek vyšel na serveru Živě.cz

Autor: Jakub Čížek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!