Hamilton si triumfem řekl o světlou budoucnost

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton Zdroj: Profimedia.cz

Lewis Hamilton z McLarenu vyhrál závěrečný závod evropské části letošní sezony formule 1 na italské Monze. Po vítězství v kvalifikaci podal solidní výkon, a i když si Mexičan Sergio Pérez šikovně zvolenou strategií výměny gum držel šanci na vítězství, skončil druhý.

Ferrari mohlo na domácí půdě ve druhé půli závodu doufat, že dostane oba své vozy na stupně vítězů, ale právě Pérez nejprve odsunul Felipeho Massu na čtvrtou příčku a pak Fernanda Alonsa na místo třetí.

Alonso se ale v cíli přesto velmi radoval, protože pro technické potíže odpadla řada jeho rivalů v boji o titul: kvůli potížím s palivovým čerpadlem nedojel Jenson Button s mclarenem, následně skončili i oba jezdci Red Bullu Sebastian Vettel a Mark Webber. Vettelovi selhal motor, Webber se dopustil jezdecké chyby a zničil si pneumatiky.

Alonso se průběžně těší slibnému náskoku 37 bodů. Vettel byl navíc v závodě potrestán průjezdem boxy, protože při jednom souboji vystrčil Alonsa mimo trať.

Lewis Hamilton vítězstvím posílil svou pozici v dalších jednáních o své budoucnosti. V McLarenu mu na konci sezony končí angažmá a šampion z roku 2008 požaduje dvojnásobný plat proti tomu, který u McLarenu bere nyní. Zájem o něj má také Mercedes, který Hamiltona s nabídkou oslovil. Všechny tři strany povedou jednání v následujících dnech a do této záležitosti promlouvá také současný pilot Mercedesu Michael Schumacher, který v Itálii dojel šestý. Právě zde v roce 2006 oznámil první ukončení své kariéry a říká se, že letošní sezona je již definitivně jeho poslední.

***

Výsledky VC Itálie: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:19:41,221; 2. Pérez (Mex./ Sauber) -4,356; 3. Alonso (Šp./Ferrari) -20,594; 4. Massa (Braz./Ferrari) -29,667; 5. Räikkönen (Fin./Lotus) -30,881; 6. Schumacher -31,259; 7. Rosberg (oba Něm./ Mercedes) -33,550; 8. Di Resta (Brit./Force India) -41,057; 9. Kobajaši (Jap./Sauber) -43,898; 10. Senna (Braz./Williams) -48,144. Průběžné pořadí MS: 1. Alonso 179; 2. Hamilton 142; 3. Räikkönen 141; 4. Vettel 140; 5. Webber 132; 6. Button 101; 7. Rosberg 83; 8. Grosjean 76; 9. Pérez 65; 10. Massa 47. Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 272; 2. McLaren 243; 3. Ferrari 226; 4. Lotus 217; 5. Mercedes 126; 6. Sauber 100; 7. Force India 63; 8. Williams 54; 9. Toro Rosso 12.

Řekli o závodě...

„Byl to skvělý závod pro mě i můj tým. Je to neuvěřitelné.“ Sergio Pérez, Sauber, 2. místo „Auto je určitě poškozené, protože když ve 330kilometrové rychlosti skáčete po štěrku, tak nemůže být všechno v pořádku.“ Fernando Alonso, Ferrari, 3. místo, o kolizi se Sebastianem Vettelem „Pro náš tým to byl mizerný den. Nevím, kdy se to stalo naposledy.“ Mark Webber, Red Bull