Hele, Hašek. Co by tady asi dělal? | E15.cz

Hele, Hašek. Co by tady asi dělal?

Hřiště s umělou trávou v Klatovech chybí. Šéf českého fotbalu slíbil pomoc.

Normální pracovní den. Na klatovském náměstí tradiční lidské hemžení. „Hele, to je Hašek,“ vykřikne kluk se studentským batohem na zádech a ukazuje na několikačlennou skupinku. „Jako Dominik jo? Co by tady v Klatovech dělal,“ ušklíbne se jeho kamarád, aniž by odlepil oči z chodníku. „Ne hokejka. Ivan, fotbalista a boss,“ upřesňuje první. „No fakt že jo,“ užasle civí na nenápadného elegána v tmavém obleku druhý. Ivan Hašek, předseda Českomoravského fotbalového svazu navštívil Klatovy.

Co vás přivádí do Klatov?

Velmi dobře znám předsedu fotbalového oddílu Dušana Popelku, s klubem je spřáhnutý bývalý reprezentant Roman Vonášek. V Klatovech kopala celá řada dalších známých hráčů. Fotbal v tomhle městě má tradici. Klatovský oddíl je třináctým nejstarším v České republice. Zajímám se o klatovský fotbal také proto, že zde velmi dobře pracují s mládeží.

Setkal jste se nejen s fotbalovými činovníky, ale i se starostou města. Proč?

Kvůli fotbalu. Probrali jsme i problém hřiště s umělým povrchem, které Klatovsko potřebuje jako sůl. Když jsem před rokem a půl šel do funkce, chtěl jsem, aby v každém okrese bylo minimálně jedno hřiště s umělým povrchem. Tady je nejbližší ve víc než třicet kilometrů vzdálené Sušici. A i když Klatovy teď právě nejsou na fotbalovém výsluní, plány mají. Jak už jsem řekl, výborně pracují s mládeží. My hlavně proto podpoříme úsilí oddílu i města, aby tu pro novou generaci hráčů hřiště s umělým povrchem vyrostlo.

Jak pomůžete?

Ve spolupráci s fotbalovým svazem, klatovským oddílem i městem připravíme podklady tak, abychom sehnali potřebné peníze na výstavbu hřiště s umělou trávou. Když se o vše podělíme, věřím, že se to povede. Určitě to nebude za týden, za dva měsíce, ale myslím, že by se za dva roky mohlo v Klatovech stavět.

Klatovský oddíl trápí odchody jeho hráčů do zahraničí.

Legislativa tomu nahrává. Pokud hráči nemají žádnou smlouvu, mohou bez náhrady kdykoliv odejít. Tohle trápí všechny kluby v blízkosti hranic se zeměmi, které jsou ekonomicky daleko silnější. Neustále o tomhle problému na svazu mluvíme, přemýšlíme o opatřeních. Ale bohužel narážíme na civilní zákony. Snad se nám do budoucna povede nějakým způsobem zvýhodnit kluby, které teď vlastně zadarmo vychovávají hráče pro zahraničí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!