Hele, Hašek. Co by tady asi dělal?

Hřiště s umělou trávou v Klatovech chybí. Šéf českého fotbalu slíbil pomoc.

Normální pracovní den. Na klatovském náměstí tradiční lidské hemžení. „Hele, to je Hašek,“ vykřikne kluk se studentským batohem na zádech a ukazuje na několikačlennou skupinku. „Jako Dominik jo? Co by tady v Klatovech dělal,“ ušklíbne se jeho kamarád, aniž by odlepil oči z chodníku. „Ne hokejka. Ivan, fotbalista a boss,“ upřesňuje první. „No fakt že jo,“ užasle civí na nenápadného elegána v tmavém obleku druhý. Ivan Hašek, předseda Českomoravského fotbalového svazu navštívil Klatovy.

Co vás přivádí do Klatov?

Velmi dobře znám předsedu fotbalového oddílu Dušana Popelku, s klubem je spřáhnutý bývalý reprezentant Roman Vonášek. V Klatovech kopala celá řada dalších známých hráčů. Fotbal v tomhle městě má tradici. Klatovský oddíl je třináctým nejstarším v České republice. Zajímám se o klatovský fotbal také proto, že zde velmi dobře pracují s mládeží.

Setkal jste se nejen s fotbalovými činovníky, ale i se starostou města. Proč?

Kvůli fotbalu. Probrali jsme i problém hřiště s umělým povrchem, které Klatovsko potřebuje jako sůl. Když jsem před rokem a půl šel do funkce, chtěl jsem, aby v každém okrese bylo minimálně jedno hřiště s umělým povrchem. Tady je nejbližší ve víc než třicet kilometrů vzdálené Sušici. A i když Klatovy teď právě nejsou na fotbalovém výsluní, plány mají. Jak už jsem řekl, výborně pracují s mládeží. My hlavně proto podpoříme úsilí oddílu i města, aby tu pro novou generaci hráčů hřiště s umělým povrchem vyrostlo.

Jak pomůžete?

Ve spolupráci s fotbalovým svazem, klatovským oddílem i městem připravíme podklady tak, abychom sehnali potřebné peníze na výstavbu hřiště s umělou trávou. Když se o vše podělíme, věřím, že se to povede. Určitě to nebude za týden, za dva měsíce, ale myslím, že by se za dva roky mohlo v Klatovech stavět.

Klatovský oddíl trápí odchody jeho hráčů do zahraničí.

Legislativa tomu nahrává. Pokud hráči nemají žádnou smlouvu, mohou bez náhrady kdykoliv odejít. Tohle trápí všechny kluby v blízkosti hranic se zeměmi, které jsou ekonomicky daleko silnější. Neustále o tomhle problému na svazu mluvíme, přemýšlíme o opatřeních. Ale bohužel narážíme na civilní zákony. Snad se nám do budoucna povede nějakým způsobem zvýhodnit kluby, které teď vlastně zadarmo vychovávají hráče pro zahraničí.