Hodnota veřejných stavebních zakázek v ČR v pololetí stagnovala | E15.cz

Hodnota veřejných stavebních zakázek v ČR v pololetí stagnovala

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hodnota veřejných stavebních zakázek v Česku v prvním pololetí meziročně stagnovala. Jejich objem činil 50,5 miliardy korun, což představuje ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 nárůst asi jen o 300 milionů korun. Počet zakázek se mírně snížil. Vyplývá to z nejnovější analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

„Data o zadaných veřejných zakázkách za první pololetí 2011 dokladují stagnaci nové poptávky veřejného sektoru po stavebních pracích na úrovni roku 2010, kdy došlo k výraznému propadu hodnoty zadaných veřejných stavebních zakázek,“ řekl ředitel ÚRS Praha pro inženýrskou činnost Zdeněk Kunc. Růst objemu zakázek vykázala v první půlce roku o deset procent jen výstavba technické infrastruktury, a to zhruba na 23 miliard korun. Největší propad o 26 procent vykázaly naopak veřejné zakázky na bytové stavby, úřady jich zadaly za 1,1 miliardy korun.

Největší objem zakázek získala v první části roku od veřejné správy Eurovia CS. Druhým nejúspěšnějším soutěžitelem byl Metrostav, třetí byla společnost OHL ŽS. Podíl samospráv na veřejných stavebních zakázkách zadaných od ledna do června 2011 byl přibližně poloviční. „Výrazně převyšuje podíl vládního sektoru, který byl v minulých letech vždy převažující,“ poznamenal Kunc. V prvním pololetí veřejná správa zadala dvě zakázky v hodnotě nad miliardu korun. Jde o stavbu plynovodu Gazela a části obchvatu Chrudimi. Do statistik se už nestačila dostat červnová zakázka pražského dopravního podniku na výstavbu technologické části budovaného úseku metra Dejvická-Motol v hodnotě 3,7 miliardy korun. Čísla ÚRS Praha vychází především z údajů o veřejných zakázkách na serveru centralniadresa.cz. Podle propočtů inženýrské firmy jde zhruba o 93 procent objemu realizované stavební poptávky veřejného sektoru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video