Hokejbal stagnuje, říká brankář Olympu | e15.cz

Hokejbal stagnuje, říká brankář Olympu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ondřeji Průšovi se stal hokejbal osudem. Začínal na postu gólmana, nyní zvládá i roli funkcionáře.

Jednatřicetiletý Ondřej Průša se věnuje hokejbalu už šestnáctou sezonu. Zkušený gólman je oporou prvoligového mužstva Olymp Jindřichův Hradec. Současně vykonává čtvrtým rokem funkci sekretáře a předsedy regionálního hokejbalového svazu Jižní Čechy.

Jaké to je, když se vám koníček stal současně i zaměstnáním?

Po několika letech jsem zjistil, že jihočeský hokejbal má jisté rezervy. Začal jsem se zajímat o dění, chtěl jsem určité věci změnit, a stal se tak předsedou okresního svazu. Postupně jsem se propracoval až na pozici sekretáře a předsedy regionálního svazu.

Podařilo se vám něco změnit?

Z určité části ano. Založili jsme soutěž mladších žáků. Na druhou stranu jsme mívali tři okresní soutěže, dnes už máme na Jindřichohradecku pouze jednu se šesti mužstvy.

Ještě vás hokejbal baví? Nemáte chuť s ním někdy praštit?

Každý den. Protože se pořád dohaduji a přesvědčuji lidi, aby něco pro hokejbal dělali. Co se týče členské základny, tak hokejbal stagnuje. Ne všechny kluby jsou totiž ochotné pracovat s mládeží, a tudíž nastal generační problém, který se srovná zhruba až za osm let.

Najdete si po náročném dni čas i na chytání?

Samozřejmě. Je to pro mě úleva a odreagování. Navíc když člověk chytá za mužstvo, které dobře hraje a všechno kolem funguje, pak je to paráda. I když mě to někdy v brance neskutečně bolí, přesto vydržím.

Po základní části jste skončili třetí, v play-off jste vypadli v pátém zápase semifinále. Jak hodnotíte letošní sezonu?

Jsem maximalista. Pro mě je to zklamání. Myslím, že jsme měli na víc. S tak kvalitním mančaftem byla povinnost postoupit do finále.

V jedenácti zápasech jste dosáhl devětaosmdesátiprocentní úspěšnosti s průměrem 2,72 gólu na zápas. Jste spokojený s těmito statistikami?

Předchozí sezony byly lepší. Jsem přesvědčený, že mužstvo začalo hrát více útočný hokejbal. Tím pádem se zanedbávala defenziva. Ale musím uznat, že jsme s druhým gólmanem Janákem neměli na podzim nejlepší formu. Jaro už bylo o poznání lepší a mužstvo jsme podrželi.

Toužil jste odjakživa být gólmanem?

Na základní škole jsem začínal s fotbalem. Vždycky jsem se tlačil do brány, hrozně mě to bavilo.

Kopírujete něčí styl nebo chytáte podle sebe?

Každý gólman má svůj styl. Ale možná se podobá stylu butterfly, jehož účelem je vykrýt co největší prostor. I když se nedá hokejové a hokejbalové chytání srovnávat. Hlavně v práci nohama.

Kde jsou vaše slabiny a přednosti?

Asi největší slabinou je, že neumím rozehrát hokejkou a proti nohám mám slabší ruce. Mojí předností je zřejmě myšlení. Nikdy se nesmířím s pocitem obdrženého gólu. Snažím se chyby vyvarovat, aby se už neopakovala.

Jaké máte cíle ve vaší hokejbalové kariéře?

Mým snem je alespoň jednou si zachytat jeden extraligový zápas. Byl by to skoro zázrak se za patnáct let propracovat až na vrchol. Cílem zůstává zahrát si příští sezonu prvoligové finále.

Ondřej Průša

Narozený: 6. října 1979
Post: Gólman Olympu Jindřichův Hradec
Funkce: sekretář a předseda regionálního svazu Jižní Čechy
Kariéra: Pluhův Žďár (1995 – 2004), Olymp Jindřichův Hradec (2005 – 2010)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video