Hrad Helfštýn se opravuje. Budou v něm výstavní prostory | E15.cz

Hrad Helfštýn prochází citlivou rekonstrukcí. Hotovo má být příští rok

Michal Nosek

Michal Nosek

Přerovské muzeum Komenského má jedno z pracovišť na moravském hradě Helfštýn. Současná rekonstrukce má torzo hradu ze 14. století přetvořit v epoxiční prostory, které budou přístupné veřejnosti.

„Podle smlouvy je cena  za stavební úpravy a rekonstrukci hradu Helfštýn 64,7 milionu korun a termín dokončení je v dubnu příští rok,“ uvedl Michal Talián, mluvčí stavební firmy Hochtief, která práce provádí.

Palác byl bez střechy, jen zřícenina se zachovaným obvodovým a dělicím zdivem dvou nadzemních podlaží. Rekonstrukcí prochází celkem 11 torz místností, které budou sloužit jako chodby a výstavní prostory. Staví se i nová trasa ve druhém podlaží.

„Nové prvky se zásadně a záměrně odliší od původních a do stávajících konstrukcí se zasahuje v nejmenší možné míře. Na nové konstrukce bude použita trojice materiálů – plech z patinující oceli, leštěný beton a sklo,“ doplnil Talián.

Zastřešení pěti výstavních prostor a dvou schodišť bude z pískovaného skla. Tak se zajistí ideální světelné podmínky pro expozici a nasvětlení samotné architektury paláce.

Brutalistní UFO bulharských komunistů chátrá třicet let. Prohlédněte si netradiční atrakci
Unikátní lákadlo Krušných hor: turisty přitahuje betonové torzo továrny po nacistech

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!