Hradec se mění v obchodní ráj | E15.cz

Hradec se mění v obchodní ráj

Velkých obchodních center ve městě přibývá, ve hře je stále i Ikea.

Obyvatelé Hradce, kteří rádi nakupují ve velkých obchodních centrech, mohou být spokojeni. V příštích letech se jim možnosti nákupu ještě rozšíří. V žebříčku rozsáhlostí prodejních ploch velkých obchodních center v přepočtu na obyvatele se přitom Hradec v posledních letech dere ke špičce mezi většími městy.

„Oproti předcházejícímu roku se v Hradci Králové otevřelo nové nákupní centrum Atrium, které pochopitelně zvětšilo rozsah prodejních ploch ve městě. V rámci šesti sledovaných krajských měst – Liberce, Plzně, Hradce Králové, Českých Budějovic, Olomouce a Ústí nad Labem se posunul ze čtvrtého na třetí místo,“ uvedl František Diviš z pražské společnosti Incoma Research, která se zabývá analýzami trhu. První příčku si drží Liberec, na druhém je Plzeň.

„Kromě Hradce Králové vyrostly další významnější prodejní plochy také v Plzni – Area Bory a v Ústí nad Labem obchodní centrum fórum, takže nelze považovat vývoj v Hradci za ojedinělý a nárůst ploch není oproti jiným obdobným městům výrazně dramatický,“ dodal Diviš.

Jenže v Hradci se plánují kromě střešní přístavby obchodní galerie Futurum ještě další velká nákupní centra.

Pravděpodobně největším novým nákupním střediskem bude komplex u malšovického stadionu Arkády. Jeho brány by společnost ECE Projektmanagement ráda otevřela v roce 2013. Tamní prodejní plocha má být na 40 tisících metrech čtverečních. Zázemí by v novém areálu mělo naleznout na 130 obchodů.

Za několik měsíců by se také mohlo začít stavět na bývalém autobusovém nádraží U Koruny, kde má stát centrum Aupark. Pod jednou střechou nabídne obchody a služby, kavárny, restaurace i možnosti kulturního a sportovního trávení volného času.

„Po dokončení logistického areálu v Lovosicích je nyní z našich českých projektů Aupark Hradec Králové první na řadě. Plánovali jsme, že bychom tento rok začali stavět. Ale ještě nemám zprávu o územním rozhodnutí. Nevím tedy, jestli se to podaří do konce tohoto roku nebo začátkem příštího. Předběžně počítáme se 170 provozovnami s nabídkou zboží a služeb. Návštěvníci budou parkovat buď v suterénu centra anebo v parkovacím domě propojeném s centrem. Dohromady plánujeme vybudovat 1300 parkovacích boxů,“ sdělil marketingový ředitel HB Reavis Group Roman Karabelli.

V Hradci Králové velké nákupní komplexy a hypermarkety v současné době zabírají plochu 93 tisíc metrů čtverečních, po dokončení zmíněných center se podstatně zvětší.

Mimo hru přitom Hradec nezůstává ani v případě obchodního řetězce Ikea, který nabízí nábytek a bytové doplňky.

„Stále se hledá nejlepší místo nejen pro náš obchod, ale celé nákupní centrum. V tuto chvíli mohu říct, že bychom rádi na Hradecko, ale pokud to nedopadne, naše hledání se může ubírat jiným směrem,“ uvedla mluvčí řetězce Jindřiška Válová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!