Internetová kavárna slaví 20 let. První vznikla v Londýně

Café Cyberia v 90. letech

Café Cyberia v 90. letech Zdroj: CC BY 2.0: _sarchi via Flickr

Před 20 lety, 1. září 1994, byla v Londýně otevřena první internetová kavárna Café Cyberia. Tato vůbec první kavárna s počítači napojenými na internet byla nápadem polské studentky Evy Pascoeové, které se v Londýně stýskalo po domově.

Podnik, který s několika přáteli otevřela ve Whitfield Street ve středu města, si brzy získal velkou popularitu a záhy měl tisíce napodobitelů po celém světě.

„Hlavním problémem bylo, že můj stroj na cappuccino byl s to udělat jen jedno každé dvě minuty, zatímco sál byl plný lidí, kteří čekali na internet a dožadovali se své kávy rychleji, než jsem byla s to je obsloužit,“ vzpomínala po letech Pascoeová.

Tento problém však mohla snadno vyřešit, protože díky svému úspěchu získala řadu investorů, mezi kterými byli i reklamní magnát Maurice Saatchi nebo Mick Jagger.

Jak dnes vypadá místo, kde vznikla první internetová kavárnaJak dnes vypadá místo, kde vznikla první internetová kavárna | CC BY-SA 3.0: Wikimedia, Gordon JolyJak dnes vypadá místo, kde vznikla první internetová kavárna

Na rozdíl od investorů se v hodnocení nápadu otevřít internetovou kavárnu mýlila televizní stanice CNN, která v roce 1994 uvedla, že může s jistotou prohlásit, že většina Londýňanů bude i nadále před internetem v čase oběda dávat přednost klasické rybě s hranolky.

Sama Pascoeová byznys opustila v roce 1998, podnik ale ještě nějakou dobu provozovali korejští investoři. Dnes je na jejím místě restaurace.