Internetová kavárna slaví 20 let. První vznikla v Londýně | e15.cz

Internetová kavárna slaví 20 let. První vznikla v Londýně

Café Cyberia v 90. letech
Café Cyberia v 90. letech
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: _sarchi via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před 20 lety, 1. září 1994, byla v Londýně otevřena první internetová kavárna Café Cyberia. Tato vůbec první kavárna s počítači napojenými na internet byla nápadem polské studentky Evy Pascoeové, které se v Londýně stýskalo po domově.

Podnik, který s několika přáteli otevřela ve Whitfield Street ve středu města, si brzy získal velkou popularitu a záhy měl tisíce napodobitelů po celém světě.

„Hlavním problémem bylo, že můj stroj na cappuccino byl s to udělat jen jedno každé dvě minuty, zatímco sál byl plný lidí, kteří čekali na internet a dožadovali se své kávy rychleji, než jsem byla s to je obsloužit,“ vzpomínala po letech Pascoeová.

Tento problém však mohla snadno vyřešit, protože díky svému úspěchu získala řadu investorů, mezi kterými byli i reklamní magnát Maurice Saatchi nebo Mick Jagger.

Jak dnes vypadá místo, kde vznikla první internetová kavárnaAutor: CC BY-SA 3.0: Wikimedia, Gordon Joly
Jak dnes vypadá místo, kde vznikla první internetová kavárna

Na rozdíl od investorů se v hodnocení nápadu otevřít internetovou kavárnu mýlila televizní stanice CNN, která v roce 1994 uvedla, že může s jistotou prohlásit, že většina Londýňanů bude i nadále před internetem v čase oběda dávat přednost klasické rybě s hranolky.

Sama Pascoeová byznys opustila v roce 1998, podnik ale ještě nějakou dobu provozovali korejští investoři. Dnes je na jejím místě restaurace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery