Jak nahradit plastová brčka: české firmy nabízejí slámu, makarony i sklo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jak nahradit plastová brčka: české firmy nabízejí slámu, makarony i sklo

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Státy Evropské unie bojují s hromaděním plastů mimo jiné zákazem klasických brček. Část firem proto za ně hledá náhradu. Obchodní příležitosti kvůli tomu cítí prodejci slámek z alternativních materiálů.

S plastovými brčky končí i fastfoodový řetězec McDonald's, přičemž je zkouší nahradit papírovými. Naráží nicméně na problém s jejich recyklací. „Aby byla papírová brčka odolnější a splňovala očekávání zákazníků, jsou tvořena z hrubší vrstvy papíru. Je pravdou, že i když je použitý materiál plně recyklovatelný, tak všechna brčka nemohou být v současné době dále zpracovávána pro recyklaci,“ řekl v rozhovoru pro E15.cz šéf tuzemské pobočky McDonald's Tomasz Rogacz.

Nabídka řešení přišla záhy. “Mám v plánu nabídnout McDonaldu svoje brčka,“ řekl David Macháček, zakladatel společnosti We-Straw, pro DVTV. Své produkty vyrábí ze slámy. “Žitných polí je na světě spousta, je to druhotný odpad, který má potenciál,” vysvětluje Macháček. 

Papírová brčka zatím recyklovat neumíme, říká šéf českého McDonald's Tomasz Rogacz

Recyklace je v jejich případě snadná, materiál se snadno přírodně rozloží. Nejde o jedinou domácí firmu, která nabízí brčka z obilovin. Další představuje Fresh Day. Ta ukazuje, že brčka se dají dělat dokonce i z těstovin. Ekologickou stopu takového řešení ale komplikuje skutečnost, že je Fresh Day dováží z jihu Itálie. „V této oblasti je nejkvalitnější tvrdá pšenice. Jedná se o klasické makarony, které jsou vyráběné jen z pšenice a vody,” říká Miroslav Červený, jednatel Fresh Day, pro E15.cz. V nápoji podle něj vydrží okolo dvou hodin, poté dochází k rozpadu. 

Specifickou variantu představují ekologická brčka, která slouží k dlouhodobému užití. Vyrábějí se například ze skla, nerezové oceli nebo bambusu.

České fastfoody s veganským „masem“ otálejí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!