Papírová brčka zatím recyklovat neumíme, říká šéf českého McDonald's Tomasz Rogacz

Menu v restauraci McDonald´s.

Menu v restauraci McDonald´s. Zdroj: Michal Šenk

Zhruba u pětiny restaurací McDonald´s v Česku dostane člověk k nápoji papírové brčko.
Kelímek i s brčkem pak končí ve sběrném stojanu
V zázemí restaurace se pak odpad dělí podle druhu
Slisované plasty
Slisovaný papír
7
Fotogalerie

Zjištění britských médií ukázala, že papírová brčka, která v síti restaurací McDonald's měla nahradit brčka plastová, se na rozdíl od svých předchůdců nedají zatím tak efektivně  recyklovat. Nové řešení je tak možná méně „čisté“ než to původní. To, že stejné problémy řeší i český McDonald's, potvrzuje v rozhovoru pro E15.cz ředitel řetězce pro Česko a Slovensko Tomasz Rogacz. 

Brzy rozmočená a dobře recyklovatelná, nebo odolná a hůře zpracovatelná pro následnou separaci? Takové otázky nyní řeší jeden z nejsilnějších fastfoodových řetězců v Česku i na světě.

„Aby byla papírová brčka odolnější a splňovala očekávání zákazníků, jsou tvořena z hrubší vrstvy papíru. Je pravdou, že i když je použitý materiál plně recyklovatelný, tak všechna brčka nemohou být v současné době dále zpracovávána pro recyklaci. Momentálně na to není zdejší recyklační infrastruktura připravena,“ říká šéf české pobočky McDonald's Tomasz Rogacz.

Co se děje s vašimi papírovými brčky, když je lidé u vás vyhodí do koše?  

Zaměstnanci restaurací je podle míry zašpinění zařadí buď do vytříděného papíru k recyklaci nebo mezi směsné obaly na energetické využití. Pro takzvané ZEVO, tedy zařízení na energetické využití odpadu. Množství tohoto odpadu ze zatím dvaceti našich restaurací, kde se papírová brčka testují, ovšem není nijak významné.

V ostatních restauracích stále používáte plastová brčka. Jak se s nimi nakládá poté, co je zákazníci u vás vyhodí do koše?

Zaměstnanci je vytřídí do odpadové frakce plasty, která je pak podle lokality předána buď na materiálovou recyklaci, což je případ asi třetiny z nich, a zbylé dvě třetiny do zmíněného systému ZEVO pro energetické využití. 

Jaké máte další plány se zaváděním papírových brček?

Testují se ve 20 restauracích v České republice. Součástí tohoto testu je snaha získat zpětnou vazbu od zákazníků a také ambice najít optimální způsob řešení nakládání s tímto typem odpadů. V tomto ohledu jsme teprve na začátku testu.

Co dalšího z hlediska snahy o ekologickou šetrnost chystáte?

Loni jsme vyhlásili sérii ambiciózních globálních závazků. Chceme dělat smysluplné změny, které budou mít velký dopad a zároveň budou třeba i motivovat ostatní hráče na trhu k podobným krokům. Jedná se především o zodpovědnou produkci obalů. Do roku 2025 chceme mít sto procent našich obalů z obnovitelných, recyklovaných, nebo certifikovaných materiálů a zároveň na globální úrovni zaručit ve všech restauracích McDonald's třídění odpadu po zákaznících a jeho následné zasílání k dalšímu využití.

Jak to zatím vypadá v Česku?

V Česku je v současnosti více než 80 procent našich obalů vyrobeno z papíru. Plastové obaly hodláme dál omezovat. Ve všech našich českých i slovenských restauracích máme separační místnosti. V současnosti k dalšímu využití posíláme celkem 88 procent veškerého odpadu. 

Jak si vedete v porovnání s dalšími pobočkami McDonald's ve světě?

Jsme na úrovni ostatních evropských zemí. V jednotlivých projektech z hlediska udržitelnosti postupujeme společně.