Jak se baví chudí Američané z maringotek: nahá těla, tetování, skákání do bláta | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jak se baví chudí Američané z maringotek: nahá těla, tetování, skákání do bláta

Tereza Zavadilová

Tereza Zavadilová

Americký sen nečeká na každého. Tuhle krutou pravdu více než jiní mají vyrytu do kůže američtí obyvatelé mobilních domů, žijící na pronajatých pozemcích v koloniích takzvaných trailer parků.

Nízkonákladové bydlení je proslulé relativní svobodou, ale také závislostmi a kriminalitou. Obyvatelé parků si vysloužili řadu hanlivých označení, white trash (bílý odpad), trailer trash či trailer park trash, v maringotkách najdeme také rednecky a hilbillies.

Poprvé se obytné maringotky začaly v USA objevovat ve dvacátých letech minulého století. Coby levné bydlení se masivněji rozšířily v padesátých letech. Tehdejší mobilní dům měl 3 metry na šířku. Od sedmdesátých let má 5,5 metrů.

V současné době je v USA skoro 40 tisíc takzvaných trailerparků, jejichž velikost se silně liší, parky jsou velké od pěti až do tisícovky mobilních domů. Podle US Census zde bydlí 6 procent americké populace, tedy 20 milionů lidí.

A jak poznamenal deník Guardian, zatímco obyvatelé parků jsou chudí, lidé, kteří je provozují, bohatnou. Mimochodem, největšího amerického výrobce maringotek Clayton Homes, vlastní legendární americký investor a druhý nejbohatší člověk v zemi Warren Buffet. Největšího majitele pozemků, pronajímaných na trailer parky, firmu Equity LifeStyle Properties, vlastní miliardář Sam Zell.

Američané z maringotek jsou také vděčným fenoménem filmů a seriálů. Obyvatelé trailer parku jsou hlavními postavami slavného kanadského seriálu Trailer Park Boys, poslední jedenáctá série letos běží na Netlixu.

Lidé z maringotek mají různé způsoby zábavy. Mezi proslulé patří například Redneck Games v americké Georgii, které původně vznikly jako recesivní odpověď v roce 1996 na to, že olympijské hry hostila Atlanta. Na hry se sjíždějí lidé z různých míst v Americe i celého světa, rozšířily se z Georgie na mnoho jiných míst, návštěvníci soutěží v mnoha bizarních disciplínách jako jsou skoky v bahně, miss mokré tričko či házení toaletním sedátkem.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!