Jaký mobil se loni prodával nejvíce? Apple porazil konkurenční Samsung | e15.cz

Jaký mobil se loni prodával nejvíce? Apple porazil konkurenční Samsung

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dlouholeté rivalství mezi technologickými společnostmi Apple a Samsung mělo v loňském roce jasného vítěze. Alespoň v kategorii chytrých mobilních telefonů. Na prvních příčkách celosvětových prodejů za loňský rok se umístily různé varianty iPhonu. 

Žebříček nejprodávanějších telefonů za rok 2016 vydala analytická společnost IHS Markit, která sbírala čtvrtletní data o celkem 350 modelech mobilních telefonů. Na vrchol se za celý loňský dostal iPhone 6s, tedy devátá generace telefonu od společnosti Apple. Ten si svou premiéru odbyl sice již v září roku 2015, v celoročních výsledcích však první pozici uhájil.

Největší konkurencí mu byl nastupující model 7, který Apple představil na podzim loňského roku. V posledním čtvrtletí se už „sedmička“ nacházela na pozici nejprodávanějšího telefonu světa, svého předchůdce však v celkových výsledcích nepředstihla. Také další dvě pozice nejprodávanějších telefonů okupoval Apple, konkrétně se zvětšenými mutacemi 7 Plus a 6s Plus.

Na páté pozici se v loňském roce těsně nacházela vlajková loď Samsungu s označením S7 Edge následovaná modelem J3. Ten je prvním zástupcem střední třídy. Zatímco všechny předchozí telefony se prodávaly za ceny začínající na 20 tisících, model J3 startoval s cenovkou kolem pětitisícovky.

Také sedmou pozici okupoval zástupce střední třídy, konkrétně mobilní telefon Oppo A53. U nás relativně neznámá značka se těší popularitě především v Asii. Oppo začátkem roku oznámil meziroční nárůst ve výši 109 procent, čímž se z něj stal čtvrtý největší výrobce mobilů.

Posledními třemi telefony, které uzavírají nejprodávanější desítku, jsou znovu Samsungy, konkrétně J5, S7 a J7. Vlajkové lodi S7 společně s vylepšeným modelem S7 Edge se prodalo celkem více než deset milionů kusů, což znamená pro Samsung meziroční nárůst. Zároveň Samsung zaznamenal také růst prodejů v nižších cenových kategoriích.

Třetí největší výrobce mobilních telefonů, čínský Huawei, se do žebříčku desítky nejprodávanějších telefonů nedostal. Stejně jako Samsung se však na rozdíl od Applu soustředí na celé spektrum mobilních telefonů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video