Japonci otevřeli olympijský stadion. Podívejte se do obří dřevostavby | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Japonci otevřeli olympijský stadion. Podívejte se do obří dřevostavby

Michal Nosek

Michal Nosek

Japonsko odpočítává dny, které zbývají do zahájení letních olympijských her 2020, a pořadatelé konečně v Tokiu otevřeli nový národní stadion. Sportovní chrám vznikl podle projektu architekta Kengo Kumy a vyšel na 1,4 miliardy dolarů.

Kengo Kuma známý používáním přírodních materiálů se pro inspiraci obrátil k tradiční japonské architektuře a prostředí. Oválný stadion má tři úrovně hlediště ukryté částečně pod střechou vyrobenou z oceli a dřeva. Stavbaři při jeho budování použili více než dva tisíce metrů kubických dřeva z každé ze 47 japonských prefektur.

„Olympijské hry se vždy staly symbolem své éry, tak jsme s olympijskými hrami do roku 2020 chtěli vytvořit něco, co upomene péči lidí o životní prostředí a celou zemi. Tak jsme využili dřevo,“ řekl Kumy v rozhovoru pro CNN.

Až do roku 2015 se ale počítalo s tím, že nový Národní stadion bude vypadat jinak. Zpočátku porota vybrala futuristický projekt architektky  Zahy Hadid. Japonští olympijští organizátoři její koncept nakonec kvůli obrovským nákladům zavrhli. Slavný architekt Arata Isozaki nazval zavržený koncept jako hanebný. Nakonec tedy vznikl aktuálně dokončený projekt Kengo Kumy.

Finální změna projektu znamenala, že stavba stadionu začala až koncem roku 2016. Proto se zde nestihly odehrát zápasy nedávného mistrovství světa v ragby, s čímž se dříve počítalo.

V Japonsku jsou miliony prázdných nemovitostí, v oblasti Nagana každá pátá
Ze starých elektráren v USA jsou hvězdy industriální fotografie. Prohlédněte si galerii
Někdejší ráj sovětských elit dnes chátrá. Prohlédněte si stav „gruzínského Švýcarska“

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!