Japonský Nissan předvedl svou verzi londýnského taxíku | E15.cz

Japonský Nissan předvedl svou verzi londýnského taxíku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská automobilka Nissan dnes předvedla Londýňanům svou verzi černých vozů londýnské taxislužby. Vůz, který bude konkurovat taxíkům klasické domácí značky LTI a taxiverzi vozu německého Mercedesu, je založena na stejném minivanu NV2000 jako verze pro newyorské taxi, která letos zvítězila ve výběrovém řízení.

Nissan za přednost svého vozu označil spotřebu, která je údajně až o 50 procent nižší než u dosavadních londýnských taxíků. To by podle firmy mělo ušetřit průměrnému londýnskému taxikáři až tisíc liber (32 tisíc Kč) ročně.

„Pokud budou údaje o spotřebě takové, jaké slibují, bude to mít velký odbyt,“ řekl agentuře Reuters generální tajemník Asociace licencovaných řidičů taxi Steve McNamara. Úřad pro londýnskou dopravu Transport for London odhaduje, že po londýnských ulicích jezdí kolem 22 tisíc černých taxíků.

Nissan čeká, že pro pětimístný vůz s naftovým motorem o objemu 1,5 litru získá certifikaci pro taxislužbu do konce roku a začne jej prodávat příští rok. Příští rok chce firma také testovat pro Londýn elektrickou verzi tohoto vozu.

Taxiverze dodávky NV2000 vyhrála letos v soutěži na jednotné žluté taxíky v New Yorku, které do ulic města mají vyjet v říjnu 2013. Zakázka na 13 tisíc vozů během deseti let by měla Nissanu vynést kolem miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video