Je tu rok 2012. Bude bohatý na hudební hvězdy a úsporný v dopravě | E15.cz

Je tu rok 2012. Bude bohatý na hudební hvězdy a úsporný v dopravě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Metropoli čekají příští rok změny i koncerty hvězd. Pokračovat budou také velké stavby, ale na programu jsou i úspory a šetření.

Do Prahy se letos po patnácti letech chystá legendární zpěvák Bruce Springsteen, zahraje zde jedna z nejpopulárnějších kapel světa Coldplay, začne přestavba Národního muzea a galerie vystaví Slovanskou epopej. Pro mnoho Pražanů bude ale událostí roku možná něco mnohem prozaičtějšího. Po čtvrt století od zahájení výstavby by si na podzim měli lidé poprvé zaplavat v krytém padesátimetrovém bazénu v Praze. Na Šutce.

Celkem vyjde stavba areálu magistrát skoro na tři čtvrtě miliardy korun. „Bude to teprve druhý tak velký krytý bazén ve městě,“ vysvětluje Jiří Bažata, ředitel divize SMP, stavební společnosti, která má areál dokončit.

Kromě velkého bazénu s osmi drahami zde postupně vyroste i malý výcvikový bazén, tobogany a spousta dalších atrakcí. Šutka ale také bude jedinou tak očekávanou stavbou, kterou dělníci letos dokončí. Původně plánované otevření tunelu Blanka se posunulo o víc než rok na jaro 2014. Teprve na začátku je také prodloužení trasy metra A.

Dražší jízdné?

Lidé by se spíš měli připravit na rok utahování opasků. Velké úspory čekají letos městskou hromadnou dopravu a uvažuje se i o případném zdražení jízdenek. Dopravní podnik zruší málo vytížené linky nebo linky, které kopírují trasy metra nebo železnice. Za oběť šetření by mohl padnout i noční prodloužený provoz metra o víkendech nebo loni přijaté jízdné zdarma pro děti a staré lidi.

Velké změny čekají také kartu opencard. Třem stům tisícům Pražanů totiž skončí její platnost a budou si ji muset vyměnit. Lze tak očekávat, že si tu lidé vystojí dlouhé fronty.

Na změny se musejí připravit i ti, kteří po městě jezdí raději autem. Radní chtějí rozšířit zóny placeného parkování. Na jejich seznam tak pravděpodobně přibude Praha 5, 6 a část Prahy 3. O zónách uvažuje i Praha 9.

„Zřejmě bychom je mohli zavést koncem roku,“ říká náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek. O zónách v okolí metra uvažuje i vedení radnice Prahy 4.

Jedním z největších projektů, který se naplno rozjede letošní rok, je přestavba Národního muzea. Loni jeho zaměstnanci kompletně vystěhovali budovu na Václavském náměstí. „Na jaře chceme začít stavět,“ vysvětluje ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Přestavba, která má skončit v roce 2016, definitivně vyžene z muzea atmosféru devatenáctého století. Od svého postavení se budova nedočkala významnější opravy. Poškodily ji i dvě vojenské operace v letech 1945 a 1968. „Pokud by nezačala obnova této výjimečné stavby, hrozilo by, že bychom ji nakonec museli uzavřít z bezpečnostních důvodů,“ říká Lukeš.

Největším výstavním prostorem Národního muzea teď na několik let bude sousední budova, kterou Pražané znají jako sídlo Federálního shromáždění či Rádia Svobodná Evropa. Není ale jedinou expozicí Národního muzea. Zajímavé výstavy jsou k vidění například v Lapidáriu, Národopisném muzeu - Musaionu, Národním památníku na Vítkově nebo v Českém muzeu hudby.

Velký návrat epopeje

Největším z výstavních počinů příštího roku bude expozice Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Dvaadvacet pláten zobrazujících historické náměty z historie Slovanů se v listopadu do Prahy vrátilo po řadě peripetií z Moravského Krumlova, kam za nimi návštěvníci jezdili desítky let.

Slavné dílo bude od března k vidění v Holešovicích, ve velké dvoraně Veletržního paláce. Plátna tu budou pravděpodobně vystavená až do té doby, než se najde vhodnější místo pro jejich trvalé vystavení.

„Do konce ledna budeme mít hotové topení a v únoru postavené konstrukce pro plátna. Počátkem března začneme vystavovat,“ říká Milan Bufka, ředitel Galerie hlavního města Prahy, která dílo spravuje.
Pražané se příští rok budou i bavit a nezmění na tom nic ani to, že politici a ekonomové mluví o krizi a šetření. Do Prahy se chystá řada velkých hudebních hvězd.

První bude již 18. února v Kongresovém centru zpěvák Sting. Koncertní program Back to Bass si anglický hudebník nadělil k pětadvaceti letům své sólové dráhy. „Evropská část turné začne 5. února v anglickém Newcastlu, pak vystoupí v Amsterdamu, Bruselu, Paříži, Kodani, Praze, Stockholmu, Varšavě nebo ve Vídni,“ vypočítává Petr Novák z pořádající agentury Live Nation jen některé ze zastávek.

Pět dní po Stingovi se představí na stejném místě další legenda, kytarista Chris Rea. Po dvou letech opět zahraje českému publiku. Do Prahy se chystá s novým projektem Santo Spirito.

Cirkus bude!

Velkolepou show nabídne při svých čtyřech vystoupeních v O2 areně i Cirque de Soleil. Artisté s představením Alegría vystoupí ve dnech 25., 26. a 27. května. Představení už zhlédlo po celém světě více než deset milionů lidí. Alegría je španělské slovo, které znamená štěstí, radost a jásot. Soubor pětapadesáti špičkových artistů ze sedmnácti zemí světa předvádí závratnou akrobacii a neuvěřitelné atletické výkony.

Na své si v roce 2012 přijdou i milovníci československé hudby. Cirque de Soleil vystřídá v O2 areně slovenský rocker Pavol Habera se skupinou Team.

„Po skoro třiceti letech na hudební scéně chceme uzavřít jednu úspěšnou kapitolu našich hudebních životů. Předtím to ale pořádně rozjedeme na našem rozlučkovém turné,“ říká lídr kapely Habera. Poslední pražský koncert Teamu se uskuteční 29. května.

6. června se splní sen mnoha fanoušků kapely Black Sabbath. Čtyři původní členové legendární skupiny se sejdou, aby nahráli nové album. Zároveň vyrazí na celosvětové turné, které má ohlášenou zastávku i v Praze. Má to ale jeden háček, koncert je už teď beznadějně vyprodán.

Léto plné hvězd

V létě se koncerty přestěhují ven. Kapely vystřídají fotbalisty Slavie a Bohemians na jejich stadionu v Edenu. První se tu představí 11. července Bruce Springsteen.

Americký písničkář v Praze vystoupil jen jedinkrát před patnácti lety. Teď přijíždí s kapelou E Street Band a bude to dokonce jeho jediné vystoupení ve střední a východní Evropě. Na velké turné vyráží s novou, loni vydanou deskou I'm With You i kapela Red Hot Chili Peppers. Rockové legendy za dobu své existence prodaly na šedesát milionů desek, získaly řadu cen Grammy a teď se po šesti letech vrací se svou show zpět do Prahy. Na stadionu v Edenu se představí 27. července.

O nic méně slavní nejsou ani Coldplay. Britská čtveřice, která si svými skladbami podmanila celý svět, se do Prahy vrací po čtyřech letech od posledního beznadějně vyprodaného koncertu ve vysočanské hale. Tentokrát zahraje pod širým nebem. „Vstupenky za všechny tři koncerty najdou fanoušci v obvyklých předprodejích,“ řekl Novák.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video