Je zájem o nájemní bydlení?

Nad budoucností nájemního bydlení jako by visel otazník. Města rozprodávají obecní byty do osobního vlastnictví, všude kolem vzniká mnoho nových rezidenčních projektů nabízejících domy či byty na prodej. Díky propagaci na první pohled lákavých hypoték se může zdát, že lze lehce získat bydlení ve vlastním. Mají tedy dnes lidé o nájemní bydlení vůbec zájem?

?

Společnost RPG Real Estate, která dnes vlastní přes 44 000 bytů v Moravskoslezském kraji a patří tedy k obřím poskytovatelům nájemního bydlení, k tomu má co říci.

#####Nájemní bydlení není jen bydlení sociální

Nájemní bydlení je v očích řady lidí považováno za bydlení nižšího typu. Mnozí se domnívají, že nájemní bydlení má sloužit pouze k ubytovávání sociálně slabších občanů a že ti, kdo chtějí bydlet dobře, si musí postavit dům, koupit si zbrusu nový byt, nebo usilovat o převod družstevního či obecního bytu do osobního vlastnictví, aby si jej mohli opravit či upravit k obrazu svému.

To byl jeden z výsledků průzkumu, který si skupina RPG Real Estate nechala v loňském roce zpracovat společností Incoma Research v rámci Moravskoslezského kraje. Z tohoto výzkumu mimo jiné vyplynulo, že 67 000 obyvatel kraje by rádo v budoucnu koupilo dům nebo byt. Z finančního hlediska je investování do bydlení dobrým dlouhodobým spořícím nástrojem. Ovšem ne každý si může dlouhodobé závazky spojené s financováním vlastního bydlení dovolit. I to zmíněný průzkum ukázal, neboť řada z těch, kteří by si dům či byt rádi pořídili, nečiní žádné kroky k naplnění tohoto plánu, tedy nemají uzavřeno stavební spoření, nechtějí se zadlužit hypotékou a podobně. Mnoha lidem nemusí též vlastnictví nemovitosti z nejrůznějších důvodů vyhovovat. Vezměme si například studenty, mladé rodiny, lidi dojíždějící každý týden za prací mimo své trvalé bydliště nebo důchodce. Ti všichni chtějí jistě bydlet dobře, ale musí přitom brát ohled na své možnosti a potřeby. Na druhou stranu zde pak mohou být lidé, kteří jsou sice finančně zajištění a chtějí si dopřát bydlení nadstandardního typu, ale z časových nebo jakýchkoli jiných důvodů se starostmi souvisejícími s péčí o vlastní nemovitost nechtějí zatěžovat. Pro výše jmenované může být nájemní bydlení tou nejlepší volbou. Důležité ovšem je, aby i segment nájemního bydlení dokázal reagovat na požadavky trhu a byl schopen nabízet ubytování různých kategorií.

#####Výběr bydlení - jako volba auta

Uvažuje-li někdo o tom, jaké bydlení si pořídit, měl by k této otázce přistupovat stejně, jako by vybíral třeba auto. Pokud se někdo rozhodne pořídit si vůz, musí zvážit, jakou má mít výbavu a kolik je za něj ochoten zaplatit a jestli jej chce vlastnit, nebo jen užívat. V tom je totiž značný rozdíl. Někdo si pořídí nabouraný vrak a po večerech z něj vlastníma rukama udělá opět pojízdné auto splňující základní technické předpisy, někdo zajde do bazaru a koupí si starší vůz, který už má sice něco najeto, ale může ještě řadu let bez problémů sloužit - a někdo zamíří do autosalonu pro vůz vonící novotou a volí jen mezi výbavou, kterou si za příplatek chce, nebo nechce pořídit. A pak jsou tací, kterým vyhovuje, že si auto jen pronajmou, užívají ho a starosti související s jeho provozem nechávají na pronajímateli. Úplně stejné by to mělo být i s bydlením.

#####Chybí pestrá nabídka

Základem toho, proč je nájemní bydlení považováno za nezajímavé či nevýhodné, je, že většina nájemních bytů se nachází ve starší zástavbě. A protože uživatelé těchto bytů platí z valné většiny regulované nájemné, nemohou vlastníci takovýchto objektů realizovat nějaké větší investice či opravy, natož pak poskytovat jakékoli nadstandardní služby.

V tomto směru by se měl přístup k nájemnímu bydlení změnit. Lidé by měli mít možnost výběru ze širší nabídky. Někomu záleží na nejnižším nájmu a nevadí mu, že bude bydlet na periferii, zatímco někdo jiný může chtít luxusní byt vybavený nejmodernějšími technologiemi v atraktivní lokalitě a s prvotřídními službami zajišťujícími klidné a hlavně bezstarostné bydlení, a je ochoten si za luxus připlatit. Důležité je najít si bydlení, které nabídne vyvážený poměr mezi výší nájmu a poskytovanou kvalitou.

Současné trendy přitom ukazují, že právě poptávka po nájemním bydlení vyšší třídy v poslední době stoupá, a je tedy jen otázkou, zda ti, kdo nájemní bydlení poskytují, budou schopni zareagovat dostatečnou nabídkou. Pokud se podaří tuto mezeru na trhu zaplnit a nabídku nájemního bydlení rozšířit především co do různých úrovní kvality, pak bude jistě přibývat těch, kteří tuto formu bydlení upřednostní.

#####Co ovlivňuje kvalitu bydlení?

Kvalitu nájemního bydlení ovlivňuje mnoho faktorů. Skupina RPG Real Estate se vzhledem k velké koncentrovanosti svého rezidenčního portfolia snaží využít svého potenciálu k celkovému zvýšení kvality nájemního bydlení. V tomto směru je nezbytná spolupráce s municipalitami, neboť se často jedná o rozsáhlé projekty řešící nejen regeneraci nájemních domů a bytů, ale i otázky parkování, bezpečnosti, obnovy zeleně, regenerace veřejných prostranství či rozšíření nabídky služeb v nebytových prostorách obytných domů.

Jako příklad takové spolupráce může sloužit v současné době probíhající regenerace Hlavní třídy v Havířově. Zde skupina RPG Real Estate revitalizuje své nájemní domy, spadající navíc do památkové péče, zatímco město chystá obnovu chodníků, vnitrobloků, zeleně a podobně. V tomto duchu se plánuje také kompletní regenerace celé jedné městské části v Karviné a další projekt podobného rozsahu by mohl být realizován v Ostravě-Porubě. Je prostě nutné, aby se ti, kdo chtějí nájemní bydlení poskytovat, dokázali zamýšlet v širších urbanistických souvislostech. A pokud se jim podaří vytvořit dostatečně pestrou nabídku bydlení pro nejrůznější typy nájemníků, pak jistě nebudou o klienty mít nouzi.