Jeřáb přivezl přilbu do kasáren | E15.cz

Jeřáb přivezl přilbu do kasáren

Největší kamenný pomník ve městě ode dneška stojí na Zeleném náměstí v bývalých kasárnách. Na Pomník Obrany národa ve tvaru vojenské přilby čekali obyvatelé Uherského Hradiště několik let. Monument, za který radnice zaplatila sedm set tisíc korun, má připomínat členy odbojové organizace Obrana národa.

Pískovcový monument váží 17, 5 tuny. Proto ho na místo dopravila těžká technika a přímo na plochu jej stavebníci usadili pomocí jeřábu. „Samotná realizace mi trvala dva roky, pak jsme další roky čekali na to, až bude náměstí připravené,“ upřesnil autor pomníku, sochař Zdeněk Tománek, který asistoval i u dnešního ukládání.

Původní útvar slezského pískovce vážil přes třicet tun a do Hradiště před čtyřmi lety dorazil z Třince. „Je to houževnatý kámen, samý křemen. Přirovnal bych ho k žule. Proto mi práce na něm trvala dva roky,“ vysvětlil Tománek. Na přilbu ručně vytesal nápis, který měří 16 metrů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.