Jugoslávie představovala zlatou éru brutalismu, architektonické unikáty připomene výstava

Petrova Gora, Chorvatsko, památník povstání lidu Kordunu a Banji, Vojin Bakič

Petrova Gora, Chorvatsko, památník povstání lidu Kordunu a Banji, Vojin Bakič Zdroj: Valentin Jeck

Andrija Mutnjakovič, Kosovo, univerzita v Prištině
Dinko Kovačić a Mihajlo Zorić, autoři tohoto komplexu ve Splitu
Budova telekomunikací, Janko Konstantinov, Skopje
mrakodrap Milana Miheliče, Ljublana
památník Lindenskému povstání z roku 1903 v Makedonii, na jehož základě vznikla Kruševská republika
8
Fotogalerie

Zatímco v Česku je architektura brutalismu stále široce diskutovaným tématem, v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) se právě tato éra stane ústředním motivem nové výstavy. Ta se konkrétně zaměří na brutalismus v období vlády jugoslávského maršála Tita, které je považováno za zlaté období tohoto směru.

Výstava ve slavné Momě bude pomocí fotografií, plakátů a přesných architektonických modelů ukazovat pětačtyřicetileté období, během nějž v Jugoslávii vznikala různorodá směsice pozoruhodné architektury.

Přestože se jedná o architekturu „sovětského“ typu, kterou najdeme v celém bývalém východním bloku, lze v jugoslávských brutalistických stavbách nalézt mnohá specifika. Mezi jedno z hlavních patří jejich rozmanitost – ne nepodobná „jiné“ cestě, kterou se po jugoslávsko-sovětské roztržce tento mnohonárodnostní útvar vydal.

Ve vývoji této architektury hrála svou roli geografická poloha – mezi východem a západem, mezi totalitárními státy východního bloku a demokraciemi. Výstava začne zítra, v neděli 15. července a potvá až do 13. ledna 2019. V galerii níže si můžete prohlédnout ukázky, které v newyorském svatostánku umění budou k vidění.

Další zajímavé galerie najdete na serveru časopisu Reflex >>>