Karlovarský Thermal před MFF modernizuje projekční techniku

Thermal

Thermal Zdroj: ctk

Karlovarský hotel Thermal investuje před letošním 47. ročníkem filmového festivalu deset milionů korun do modernizace projekční techniky.
Klasické promítačky na formát 35 milimetrů zde nahradí moderní digitální technika.
Úpravy budou hotové do konce května, aby bylo před MFF dostatek času na jejich vyzkoušení.
Bez změny promítaček a jejich nahrazení digitálními by už v podstatě nebylo možné festival pořádat, protože většina snímků je na moderních nosičích.
Na modernizace projektorů vynaložil hotel peníze ze svých zdrojů. Peníze by se mu měly vrátit v příštích letech.
9
Fotogalerie
Karlovarský hotel Thermal, který je centrem Mezinárodního filmového festivalu (MFF), investuje před letošním 47. ročníkem deset milionů korun do modernizace projekční techniky ve všech sálech, kde se bude od 29. června do 7. července promítat. Klasické promítačky na formát 35 milimetrů zde nahradí moderní digitální technika. Veškeré úpravy budou hotové do konce května, aby bylo před MFF dostatek času na jejich vyzkoušení.

Bez změny promítaček a jejich nahrazení digitálními by už v podstatě nebylo možné festival pořádat, protože většina snímků je na moderních nosičích. Na modernizace projektorů vynaložil hotel peníze ze svých zdrojů, řekl generální ředitel hotelu Josef Pavel.

Podle něj jsou to velmi rozumně investované finance, které se hotelu nepřímo vrátí v příštích letech. „Musíme si uvědomit, že MFF je pro Thermal jedna ze zásadních akcí a významný marketingový počin. I díky festivalu sem přijíždějí stovky hostů,“ konstatoval Pavel.

Digitální promítací techniku instaluje společnost KES do velkého a malého sálu a do dalších tří předváděcích sálků. Thermal si vybral KES v tendru a o jeho výsledcích rozhodovala komise se zastoupením odborníků na kinematografii včetně zástupců pořadatelů MFF, poznamenal Pavel.

Staré promítačky ale konec nečeká, zůstanou v projekčních kabinách. „Pomocí speciálního zařízení, jedná se vlastně o jakési kolejnice, jdou snadno zaměnit za digitální. Mohou se tak promítat i klasické filmy,“ uvedl Petr Haškovec z firmy KES.

Festival představí digitalizovaný film Miloše Formana

Karlovarský MFF letos uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko. Festival inicioval digitální restaurování zásadních snímků z československé kinematografie. Dlouhodobého projektu se účastní ministerstvo kultury a Národní filmový archiv.

„Záměrem je postupně digitalizovat tituly domácího zlatého fondu, uchovat je a zpřístupnit dalším diváckým generacím,“ uvedl prezident MFF Jiří Bartoška. Prvním počinem byla na loňském ročníku Vláčilova Marketa Lazarová.