Když ucítí drogy, hrabe nohama | e15.cz

Když ucítí drogy, hrabe nohama

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policejní německý ovčák Quel je specialista na narkotika. Ze soutěží má tituly trojnásobného mistra republiky a čtyřikrát byl na mistrovství světa.

Pro lokální dealery drog je to skoro pocta. Na jihu Čech je jim v patách pes šampion, který má za sebou vítězství v republikových soutěžích kynologů. Vede ho mistr sportu osmatřicetiletý Martin Pejša z Budějovicka.
Při dovádění v čerstvém sněhu v areálu policie v Lišově u Budějovic je chvílemi jedno, kdo je mistr sportu a kdo šampion. Středeční odpoledne si užívají oba. Německý ovčák Quel cvaká zuby po míčku na provázku, jeho pán tiskne hustou hnědou srst ke svému tělu. Na okamžik se stávají skoro jednou bytostí.
Pejša chová psy pětadvacet let. K policii se dal také díky nim. „Quel je můj pátý pes, se kterým jsem se kvalifikoval na mistrovství světa. První byla borderkolie, pak už němečtí ovčáci. Nejúspěšnější je zatím Lord z Lipín, vicemistr světa a hned potom Quel,“ ukazuje Pejša řadu pohárů ze soutěží.
Jenomže Quel je výjimečný. Kromě toho, že sbírá úspěchy v disciplínách, jako je stopování, poslušnost a obrana, je minimálně na jihu Čech největším specialistou na drogy. Naposledy se o tom přesvědčil gang obchodníků s marihuanou. V polovině listopadu ovčák vyčichal sklad konopí v zázemí jednoho budějovického baru a další zásilky v autech dealerů. Podle Pejši ale sám závislý na drogách není.

Motivací je míček a pochvala

„Říká se, že takovým psům píchají drogy. Je to nesmysl. Stejně jako když bulvár píše, že na vyčichání narkotik jsou nejlepší divoká prasata. Drogy hledají také belgičtí ovčáci nebo knírači, ale není nad dobře vycvičeného německého ovčáka,“ říká kynolog, který přešel do služeb policie před sedmi lety. Předtím pracoval v chovné stanici policejních psů u Vodňan jako jejich cvičitel. Ještě předtím sloužil u pohraničníků.
Když Quel ucítí drogu, začne hrabat předníma nohama. Motivací pro poslušnost je míček. Také pochvala. Cvičí se na vůně z pachových konzerv. Aby se stal specialistou, jich ale nesmí být moc. Výcvik vytipovaného jedince začíná už v osmém týdnu jeho věku.
Vybraná štěňata se podle Pejši liší od ostatních chováním. Jsou nebojácná, první u žrádla. Pokud by hodnotil Quela mezi psy, které dosud měl, převládá u něho temperament, hravost a veselá nálada. Jak hledá drogu, předvedl Quel přímo na parkovišti v Lišově. Na pokyn vyluxoval nosem předek auta i s chladící mřížkou jako vysavač na sníh.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video