Kladenské lámání domažlické větve

Počtvrté za sebou zvítězili basketbalisté BK Kladno. O minulém víkendu porazili vedoucí tým národní ligy Jiskru Domažlice 85:82 a tabulkou stoupají k vyřazovacímu play-off. Týdeník Sedmička sledoval zápas z lavičky.

V hale je plno. Recepční rozdal všechny přezůvky. Příště si vezmeme vlastní. Kladno začíná dobře, agresivně, těsně brání a vytváří si sedmibodový náskok, o který v posledních sekundách první poloviny utkání přichází. Hráči jdou do kabiny naštvaní, zklamaní.

„Stavím se po zápase za vámi,“ říkám trenérovi BK Kladno Robertu Fritschovi.
Otočí ke mně hlavu. „To nevím, jestli z vás budu nadšený,“ podotýká.
Proč? „Protože jsem pitomec. Vedeme o sedm bodů a já točím všechny hráče,“ odpoví kouč.
Utrousím něco jako, že sebekritika je první cestou k nápravě. Byla.
V druhé půli si Kladenští vytvářejí osmibodový náskok.

Hála je k neudržení

Petr Hála je jako šelma na lovu. Kapitánovi Stanislavu Károvi padají trojky. Kladno soupeře ohýbá jako větev stromu. Už se zdá, že praskne, ale vždy se narovná.

„Ti se jen tak nevzdají,“ podotýká Kára, který je ve sedmatřiceti letech k neutahání. Hledá volné prostory, střílí. Domažlice přesto náskok stahují a v závěru vedou o bod.

Rozhodují sekundy. Kladno prohrává 80:81. Chybu v rozehrávce trestá brejkem kladenský Ondřej Duka – 82:81. A Domažlice pod košem ztrácí míč. „To byla dobrá obrana, zdvojení hráče dvěma dlouhými (pivoty) a soupeř udělal kroky,“ říká nahrávač Hála. „Hnuly se mu nohy,“ souhlasí Kára.

„Chceme výš“

Ztráta míče přináší body ze šestek z rukou Michala Mareše. Jen trojka může v posledních pěti sekundách hosty zachránit, ale kladenská obrana útok ubrání.

„O vítězství rozhodla širší lavička. Měli jsme v rozhodujících chvílích o malinko víc síly, rychlosti, dynamičnosti. Hosté byli unavení a chybovali,“ říká Fritsch.

Kladno v neděli poráží i Mariánské Lázně 98:73 a stoupá tabulkou k vyřazovací části. „Teď ještě nechceme postoupit. Ale do dvou let bychom chtěli hrát výš,“ říká udýchaný Hála.
Play-off je podle kouče cílem Kladna. „Soutěž je vyrovnaná. Příklad? Prohráli jsme o devětadvacet bodů s posledním Berounem a porazili první Domažlice,“ říká trenér Fritsch.

V sobotu 18. prosince hraje Kladno proti Benešovu.