Klatované slaví. Mají víno, kalendář a medaili | e15.cz

Klatované slaví. Mají víno, kalendář a medaili

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oslavy 750. výročí založení Klatov přijdou městskou kasu na čtyři miliony korun.

Bílé a červené víno, kalendář, pamětní medaile, kniha o historii a poštovní známka. Na první pohled odlišné věci mají přesto jedno společné. Všechny vznikaly jako dárek obyvatelům Klatov k letošnímu 750. výročí založení královského města. Už vloni při svatováclavských oslavách požehnal klatovský farář Antonín Bachan novému vínu se jménem Klatovy.

„V první řadě je to dárek místním lidem k výročí založení jejich města,“ říká Jaroslav Šimek z Vinařství Petr Skoupil z Velkých Bílovic. Právě odtud totiž nové víno pochází. „Ale budeme jej stáčet dál. Protože víno může být i pěkným dárkem, který si odtud odvezou turisté jako suvenýr,“ dodal Šimek. Bílé a červené víno s označením Klatovy pochází z Velkopavlovické vinařské oblasti. K jeho výrobě vinaři použili bobule Rulanského šedého a Svatovavřineckého, s označením pozdní sběr.

Kalendář a medaile

S předstihem se mezi Klatovany dostaly další dva dárky k výročí založení města. Pod vánočním stromkem tak někteří našli kalendář nebo pamětní medaili. O kalendář pod názvem Klatovy našich prababiček se postarala klatovská rodačka Jana Skarlantová. Manželka známého básníka, prozaika a dramatika Petra Skarlanta je známá několika svými knihami o dějinách módy a odívání. A právě tuto zálibu spojila se vzpomínkami na své rodné město.

„Prošla jsem spousty módních časopisů. K tomu byly zapotřebí i dostatečně kvalitní snímky historických budov v Klatovech. V muzeích jsem na tvorbu kalendáře strávila hodně času,“ přiznává Skarlantová. A výsledek jejího snažení stojí za to. Dvanáct kalendářních měsíců pokaždé s jinak oblečenými dámami a pokaždé s jiným koloritem města. V lednu dámy korzují před muzeem, v srpnu odpočívají u kolonády v městském parku, v listopadu diskutují na náměstí.

V symbolickém množství 750 kusů nechali Přátelé české historie z Klatov vyrazit pamětní medaile. Autorem návrhu je Ivan Rubáš z Klatov. Jeho návrh pak zpracoval zdejší výtvarník a malíř Šumavy Josef Protiva. Líc medaile zobrazuje siluety klatovských věží v čele s Černou. Dokola je nápis Královské město Klatovy 1260 - 2010. Rub zdobí český lev. A název občanského sdružení Přátelé české historie. „Podobné medaile byly v minulosti zhotoveny už dvakrát. Nejprve v roce 1960 a ještě v roce 1985. Obojí k výročí města,“ říká Ivan Rubáš.

Nic velkolepého

Od soboty je na pultech knihkupectví další dárek k výročí města. Kniha o historii Klatov. Autorství se tentokrát ujala skupina historiků. Zachytili život ve městě nejen z pohledu staveb, ale hlavně ze života místních lidí. A v červnu se Klatované dočkají vydání poštovní známky s motivem města. Součástí bude i obálka a poštovní razítko. V průběhu roku se také odehraje řada kulturních, společenských i sportovních oslav.

Většina je tradičních, mnohé jsou ale spojeny právě s oslavami výročí. Na jejich průběh město vyčlenilo kolem čtyř milionů korun. „Nechtěli jsme nic nelkolepého. Ale řadu menších, nicméně zajímavých akcí, které by přilákaly návštěvníky od dětí, přes mladé lidi až po důchodce,“ vysvětluje starosta Klatov Rudolf Salvetr.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video