Klíma: mistrem světa s úpalem | e15.cz

Klíma: mistrem světa s úpalem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Osecký triatlonista ovládl na mistrovství světa Xterra kategorii do čtyřiadvaceti let. Kromě náročné tratě bojoval i s úpalem.

Trénuje až po práci, nemůže si dovolit špičkové vybavení, přesto je mistrem světa v terénním triatlonu Xterra. Jiří Klíma vybojoval na Havaji titul světového šampiona v kategorii do čtyřiadvaceti let. V konkurenci více než pěti set borců dokončil celkově pětatřicátý. V nejtěžším závodě tak korunoval skvělou sezonu.

Patnáct set metrů plavání v oceánu, dvaatřicet kilometrů na horském kole a jedenáct kilometrů běhu v terénu potrápilo Klímu o to víc, že měl úpal.

Závod na havajském ostrově Maui jste si vyzkoušel už loni, kdy jste skončil v kategorii pátý. Co jste letos udělal jinak?

Víc jsem se v tréninku zaměřil na kolo, které tam hraje největší roli. Pořídil jsem si i lepší pláště do tamního terénu. Jsou to speciálky na sjezd. Sice dvakrát těžší, ale vydrží skoro všechno. A taky jsem začal víc trénovat plavání. V září jsem se přidal ke skupině přerovských plavců pod vedením Jardy Hýzla, abych těch patnáct set metrů vůbec zvládl.

Havajský závod dělá náročným i tamní podnebí. Jaké vás provázelo počasí?

Byly snad nejhorší podmínky, co můžou být. Slunečno, vedro, obrovská vlhkost. Navíc dva dny před závodem jsem chytil úpal. Nemohl jsem ani posnídat, navíc při závodě jsem úpal dostal znova.

Jaká disciplína vám nejvíc vyšla?

Asi plavání, protože bylo nejkratší. Nejhorší byl běh. Po trápení na kole běžet ještě jedenáct kilometrů, z toho úvodních pět do kopce, to je opravdu vyčerpávající. K tomu slunce peče do zad, nikde ani centimetr stínu.

Věděl jste, že útočíte na titul ve své kategorii?

Vůbec. Výsledek je nakonec super, ale výkon jsem podal jen takový, abych závod dokončil. Z kluků v mé kategorii plavu nejhůř, na kole jsem předjel snad jen jednoho, běh taky žádná sláva. Když donesli výsledky, byl jsem hodně překvapený. Ale ani jsem neslavil. Tři dny jsem kvůli úpalu ležel v posteli, nemohl jsem jíst a shodil jsem pět kilo.

Čím si ten výsledek vysvětlujete?

Měl jsem natrénováno a vyladěnou formu. To tentokrát stačilo.

Jak vypadá váš trénink?

Podle období. Přes zimu trénuju denně kromě pondělí. Ale je to těžké, protože z práce přicházím zničený. Šedesát procent natrénuju v pátek a o víkendu.

Může vám titul z Havaje otevřít nové příležitosti?

Myslím, že ani náhodou. Letos jsem vyhrál co jsem mohl a stejně se nic nezměnilo. To bych musel být profesionálem. Ale sehnat pořádného sponzora je problém. Dostat na kolo za sto osmdesát tisíc třicetiprocentní slevu je sice krásné, ale stejně si ho nemůžu dovolit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video