Knižní Retro znovu (ne)láká do socialismu | E15.cz

Knižní Retro znovu (ne)láká do socialismu

Michal Petrov: Retro 2
Michal Petrov: Retro 2
• 
ZDROJ: Repro E15

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Michal Petrov vydává další díl knižní verze svého televizního pořadu Retro. Druhý díl je stejně dobrý jako ten předchozí.

Rčení, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, Michal Petrov již poněkolikáté porušuje. Jako duchovní otec televizního pořadu Retro se do socialistického konzumu nořil mnohokrát, poté vyšla knižní verze pořadu, která se stala okamžitým hitem. Ale ani tam se Petrov nezastavil a nyní na knižní pulty přišlo druhé knižní Retro, kterým autor znovu zve do socialistické reality. A opět to je fascinující čtení i podívaná.

Publikace nese skvělý podtitul Jak jsme si to (u)žili za reálného socialismu a je opět ponorem do několika fenoménů, jež tehdy Čechy a Slováky spojovaly. Po mléce, pečivu či frontách na banány, o nichž byl první díl, přišla řada na tesilky, kožené boty, ale také pop-music nebo Vánoce. A také na „naše poprvé“, což však nepředstavuje první sexuální zážitky, ale třeba první školní den. Kniha opět vychází především z bohatého autorova archivu a také z toho, co lidé zaslali tvůrcům původní televizní série. Výsledkem je krásná a bohatě ilustrovaná kniha, jejímž samotným listováním budete moci strávit hodiny a hodiny spolu se vzpomínáním.

Michal Petrov: Retro 2 Autor: Repro E15

Texty však tu nehrají vedlejší melodii, naopak po vlně nostalgické euforie, které ve vás možná vzbudí fotografie dětských pokojíčků či zápaďácké reklamy na digitálky, byste se měli do Petrovových textů začíst. Jsou znamenitým korektivem právě tohoto nostalgického pocitu, který ve společnosti již několik let bují. Bývalý novinář Petrov jednotlivé položky pitvá, zasazuje je do širšího dobového i geografického kontextu a srovnává s dnešní dobou tržního hospodářství. A přirozeně z toho socialistický konzum nevychází nejlépe.

Naopak zjevným pozitivem, který Petrov shrnul i v předmluvě k prvnímu dílu, je vysoká míra sounáležitosti, kulturního sdílení, které jsou vlastní všem generacím vyrůstajícím „za komunistů“ a naopak jež současná mládež v důsledku mnoha kulturních, politických i společenských změn nezná. To pak přináší otázku, kdo si Retro užije víc – rodiče, které si při jejím listování zavzpomínají na mládí, nebo potomci, pro něž to bude stejné, jako by listovali učebnicí dějepisu? Pro všechny generace je kniha dostatečně poučná, proto bude mít smysl, pokud Petrov ve své aktivitě nepoleví a připraví i třetí díl; předem za něj díky.

Michal Petrov: Retro 2
Nakladatelství: JOTA, 2015
Hodnocení: 90 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video