Konec hazardu: radní chtějí rušit automaty

Výherních automatů a terminálů bude méně. Radní je ve městě nechtějí.

Majitelé a provozovatelé restaurací, barů a heren, kteří budou radní města žádat o schválení licence pro nové výherní automaty a terminály, zbytečně ztratí čas. Politici se shodli na tom, že všechny žádosti zamítnou. To platí i v případech, že podnikatelé požádají jen o prodloužení licence. „Chceme postupně zregulovat provoz nové generace videoterminálů ve městě,“ objasnil zastupitel Boris Popesko, který věří, že všichni zastupitelé potvrdí své sliby z předvolební kampaně.
„Boj s hazardem měli ve svém předvolebním programu úplně všichni, takže neočekávám žádné protesty ani problémy se schválením návrhu. Jenom je škoda, že se to stále odkládá. Naposled kvůli dovolené radního Běťáka,“ konstatoval Popesko.
Ve Zlíně momentálně platí vyhláška, která zakazuje provozování automatů na náměstí Míru a v okolí škol. Terminály, které jsou podle mnohých nebezpečnější, protože lidem umožňují v krátké době prohrát mnohem více peněz, však schvalují úředníci ministerstva financí. Zastupitelé proto chtějí s ministerstvem spolupracovat a navrhnout jim, aby provoz videoterminálů ve městě neschválili.
„Shodli jsme se na tom u všech současných i v budoucnu podaných žádostí. Přístrojů už nesmí přibývat,“ řekl radní Ondřej Běťák.
Vyhlášku o „stop stavu“ pro nové automaty chtěli zastupitelé schválit již v prosinci, nakonec ji ale odložili, aby projednali možné dopady.
„Pokud bychom s našimi návrhy a vyhláškou šli nad rámec zákona, mohli bychom Zlín vystavit riziku, že po něm budou společnosti provozující videoterminály a výherní automaty vymáhat náhradu ušlého zisku. Proto bylo nutné ještě vyřešit dílčí drobnosti, abychom tato rizika minimalizovali,“ vysvětlil radní Aleš Dufek.
Popesko se ale žádných negativní následků neobává. „Ministerstvo v posledních měsících plně respektuje stanoviska měst, takže pokud se rozhodneme, že nové terminály nechceme, tak tu prostě nebudou,“ věří Popesko.
Podnikatelé již se zpřísněním podmínek počítají. „Všichni dnes víme, kde mohou automaty být a kde nikoliv. Radní by ale neměli zasahovat do již uzavřených smluv,“ uvedl podnikatel Božetěch Dolník.