Kosmonautika už netáhne, Rusko hledá adepty | E15.cz

Kosmonautika už netáhne, Rusko hledá adepty

Ilustrační foto. (Foto: Profimedia)
Ilustrační foto. (Foto: Profimedia)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská kosmonautika pociťuje naléhavý nedostatek mladých zájemců o "řemeslo" kosmonauta. Uvedli to na tiskové konferenci v Moskvě zástupci ruských kosmických agentur. Uchazeči o cestu do vesmíru nemají často dostatečné vzdělání, zájem o zařazení do výcvikového programu letos projevilo jen 350 lidí. V USA dosahuje jejich počet téměř dvacetinásobku.

Lidé hlásící se do konkurzu na profesi kosmonauta se často domnívají, že jim k přijetí stačí pouze školní znalosti, postěžoval si na tiskové konferenci ruský kosmonaut Andrej Borisenko. Hodiny fyziky nebo matematiky přitom podle něj z ruských školních osnov mizí. V ruských kinech se nepromítají filmy o cestách kosmonautů do vesmíru, protože mnohé z nich vznikly ještě v sovětské éře. „V Americe peněz na natáčení takových filmů nelitují,“ poznamenal kosmonaut.

Podle dostupných údajů se dnes v ruském Středisku pro výcvik kosmonautů k cestě do vesmíru připravuje přes čtyřicet lidí. Doba potřebná k výcviku dosahuje pěti až sedmi let. Průměrný věk aktivních ruských kosmonautů se pohybuje kolem čtyřicítky, což je srovnatelné se stavem v USA.

Situaci v ruské kosmonautice nedávno tvrdě kritizoval ruský kosmonaut Gennadij Padalka. Po návratu z půlroční mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) prohlásil, že ruská kosmonautika není konkurenceschopná a je dosud závislá na technologiích ze 70. let minulého století. „Za posledních pětadvacet let se nic neudělalo. Pohlédneme-li na pokrok našich zahraničních partnerů, vidíme to jasně,“ řekl Padalka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.