Krajkářka s duší kočovníka | E15.cz

Krajkářka s duší kočovníka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Narodila se v Ostravě, ale už devět let žije Daniela Banatová na Floridě, kde dělá své paličkované krajky.

Krajkářka Daniela Banatová pochází z Ostravy, posledních devět let žije na Floridě. Tam tvoří své paličkované krajky, odtud vyráží s baťůžkem na zádech do Jižní Ameriky nebo Asie.

Jak jste se ocitla až na Floridě? Manžel je Čechoameričan. Půl roku jsme cestovali v karavanu po státech, pak jsme jsme se usadili na Floridě. Manžel s úsměvem říká, že jsme píchli kolo a nemohli jsme jet dál. Když jsme opravili dům, mohla jsem se vrátit k paličkování.

Kdy jste se s paličkováním setkala vůbec poprvé? Když mi bylo deset, viděla jsem v televizi krajkářku, jak paličkuje. Strašně moc jsem se to chtěla naučit. Pak přišla průmyslovka. Hlásila jsem se na pletařinu, ale vzali mě na krajkařinu. Brečela jsem, že to dělat nechci, vypadalo to, že odejdu ze školy. Po půl roce jsme začali paličkovat a já zjistila, že je to pro mě přirozená technika, u které chci zůstat.
V čem je vaše paličkovaná krajka jiná než ostatní? Klasické krajkářské vzory – to jsou květiny a siluety. Chci krajku posunout do roviny, kdy se stává uměleckým dílem. Dokázat, že může být abstraktní. Nejvíc mě fascinuje, že i když je z nití, dá se vytvořit iluze prostoru.

Čím konkrétně? Tloušťkou nití, vazbou, kombinací barev. To vše může navodit iluzi prolínání.

Kde hledáte inspiraci? V přírodě. V listí, stromech, kamenech. Manžel šílel, když jsme byli třeba v Bolívii a viděli úchvatnou přírodu. On fotil panorama a já detaily kamenů. Inspiruje mě i architektura, fascinují mě okna. Mají pro mě zvláštní symboliku. Sedíme uvnitř a vidíme ven. Je to jako propojování dvou světů.

Vystavovala jste v Praze, v Bruselu, ve Vídni. Kterou z výstav považujete za nejvýznamnější? To se nedá říct. Každá je jiná a přináší mi něco jiného.

Co všechno děláte z paličkované krajky? Cokoli. Krajka se dá uplatnit ve všem.

Za pár dní odjíždíte do Jižní Ameriky. Cestujete hodně? Cestujeme s manželem a se synem. Jsme duší kočovníci. Tři měsíce jsme strávili v Indii, několikrát jsme projeli Jižní Ameriku. Jezdíme místní dopravou, každý jen s malým batůžkem na zádech.

Není to nebezpečné? Bezpečnější než na Václaváku. Peru, Ekvádor, Chile – to jsou úchvatné země a příjemní lidé. Ty cesty jsou pro mě velmi obohacující, přetváří mě to uvnitř a projeví se to v tom, co dělám.
Kam konkrétně míříte tentokrát? Do Argentiny a Chile. Vánoce prožijeme na jižní polokouli.

Uvažujete někdy o tom, že se vrátíte natrvalo do Ostravy? Člověk nikdy neví.

Kdo je Daniela Banatová - Narodila se v roce 1968 v Ostravě.
- Je zapsaná v publikaci „Kdo je Kdo 2009“, vydávané univerzitou v Cambridge.
- Od roku 2006 je hlavni organizátorkou výtvarného dění v Belleview na Floridě.
- Před měsícem získala v Belleview na Floridě ocenění „Business Person of The Year. Je prvním cizincem, který dostal tento titul.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.