Král potetovaného country na vrcholu sil | E15.cz

Král potetovaného country na vrcholu sil

Steve Von Till
Steve Von Till
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Petr Frinta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na přelomu tisíciletí překvapily fanoušky Neurosis, jedné z nejinspirativnějších skupin světa tvrdé hudby, sólové desky obou jejích zpívajících kytaristů Steva Von Tilla a Scotta Kellyho. Oba se dopracovali ke křehkým akustickým písničkám inspirovaným folkem. Tím americkým, novodobým, umělým. Oběma stály předobrazem nahrávky solitérů, konajících s odstupem jednoho století tutéž pouť americkou krajinou jako ti, kteří pustiny středozápadu osidlovali.

Z dosavadních projektů obou hudebníků má Von Tillova novinka A Life Unto Itself k této klasické stylizaci nejblíže. Zároveň ale jsou nejblíže také zvuku jeho domovské skupiny. Nasnadě je proto otázka, co společného mají tichá rozjímání doprovázená roztroušenými tóny kytary s neustále explodujícím zvukem Neurosis.

Za patnáct let, tedy souběžně se sólovými výlety, ušli Neurosis dlouhou cestu od rozvrstveného zvuku k sice co nejsyrovějšímu, zároveň ale i co nejprostšímu znění. A jako jeho akustický přepis A Life Unto Itself zní, včetně občasného doprovodu violy nebo slide kytary. Pojítka lze nalézt i duchovní. Odklonu Neurosis od vycizelované produkce k přirozenému zvuku lze rozumět jako sbohem racionálnímu poznání a naopak vřelému přivítání intuice. Proto také pohanská symbolika, proto odkazy na domorodé mytologie a náboženství anebo časté užití paralely mezi duševními a geologickými procesy. Neurosis se snaží najít sebe sama v chaosu moderní doby, Steve Von Till tak nečiní v pustinách současné Ameriky, ale té ještě pusté, nezkrocené. Jsou to ale tytéž pocity vykořenění, izolace, známé z desek Neurosis.

Nové album A Life Unto Itself Autor:

Samostatné nahrávky obou zpěváků Neurosis byly kritizovány především pro nevelký hlasový rozsah, ale také pro přílišné opakování motivů a neschopnost jiné lépe rozpracovat. Von Tillovi se většině těchto nástrah podařilo uniknout. Byť za tu cenu, že na více místech novinka připomene známé tváře se stetsonem na hlavě a kytarou proklatě nízko, kterak kráčejí napříč zemí otců.

Z nepřeberné studnice inspirací upředl vyrovnanou desku, která zanechá otisk i na cestách stokrát prošlapaných.

Steve Von Till: A Life Unto Itself
Vydavatel: Neurot Recordings, 2015
Hodnocení: 80 %

Autor: Petr Frinta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video