Krále podsvětí chránil král džungle

Před čtyřmi lety se stal ussurijský tygr Lucky mediální hvězdou liberecké zoo. Právě z ní ho 19. ledna 2007 převezli do Košic. Jeho příběh ale začíná u krále liberecké galerky.

Asi před devíti lety se po Liberci procházel muž s tygrem na řetízku. Byl to jeden z nejmocnějších lidí ve městě, podnikatel Vladimír Král. Podle pověstí měl pod palcem místní galerku, pasáky, prostitutky, herny a hospody. Byl blízkým přítelem Petra Wintera z Frýdlantu, známého z kauzy podhodnocených drahých kamenů. Když skončil Winter ve vězení, stal se Král správcem jeho statku na Andělce ve Višňové na Frýdlantsku. Král chodil původně v doprovodu lidských goril. Pak už je nepotřeboval. Pořídil si největší šelmu na světě – ussurijského tygra. Tedy, původně to bylo kotě, velké asi jako kočka. Když povyrostl, báli se ho všichni v okolí, včetně policistů.
„Jméno Lucky mu dal Vláďa. Dostal ho jako splátku za dluh od jednoho chlapíka. Luckymu bylo asi sedm týdnů,“ líčí Lubomír Péči, jeden z blízkých přátel Vladimíra Krále.
Tygřík byl ve špatném stavu. Hubený, nežral a byl nemocný. „Vláďa ho vypiplal, krmil ho z flašky a staral se o něj, jako kdyby to bylo dítě. Lucky s ním chodil všude jako pejsek,“ popisuje Péči, který Luckyho často venčil, a když majitel nemohl, staral se o něj.
Atraktivní šelma svého pána běžně ho doprovázela do Antiku, hospody u nádraží, která mu patřila. Někteří hosté měli strach, ale pokud Luckyho nedráždili, nevšímal si jich,“ popisuje Péči, který Luckyho často venčil, a když majitel nemohl, staral se o něj.

Šelma mezi lidmi

Lucky měl úplnou volnost a žil s lidmi v bytě. Teprve, když mu bylo asi osm měsíců, dostal výběh na Winterově statku v Andělce. „Měl ho ale udělaný tak, aby mohl procházet do bytu a pořád viděl, co se děje v obýváku,“ upřesňuje.
Pak ale do života Krále a jeho tygra zasáhl soud. Ten v květnu 2001 poslal Krále na šest let do vězení za to, že zastřelil v nočním klubu Dračí sluj Moldavana. Dodnes nikdo neví, jestli si vyřizovali účty, nebo cizinci šli pro výpalné do špatného revíru. „Byla to sebeobrana, ten chlap byl hledaný zločinec. Za to by jiný dostal podmínku,“ tvrdí Péči. Ještě půldruhého roku si ale Lucky mohl alespoň občas užívat svého pána, protože do vězení nenastoupil. V květnu 2003 ho ve Švýcarsku zatkl Interpol. Lucky žil na Andělce.
„Žrádla měl dost, ale byl tam sám a stýskalo se mu. Tím určitě trpěl a byl ve stresu,“ míní Péči.
Nervózní byli i lidé v okolí statku. Hlavně proto, že zloději začali krást, co šlo, a mimo jiné ukradli i mříže z Luckyho výběhu. Vesničané zavolali veterinu a ta pozvala na pomoc libereckou zoo.
„Jeli jsme tam pro něj. Tygr byl zdravotně v dobré kondici. Bylo vidět, že ho někdo pravidelně krmí, ale měl stále méně prostoru. Také kotec byl plný výkalů, protože neměli přepouštěcí klec, aby mu mohli tu první vyčistit,“ popisuje ředitel liberecké zoo David Nejedlo. V Liberci pobyl Lucky zhruba rok. Pak dostal umístěnku do Košic.

Hvězda v Košicích

A tam je za hvězdu. V květnu mu bude deset let a v přepočtu na lidský věk je to muž kolem padesátky.
„Lucky si poměrně rychle zvykl na nové prostředí. Má dost velký a členitý výběh s potokem, ve kterém se v létě rád chladí. Lehne si do vody a lebedí si v ní i hodinku dvě,“ popisuje zoolog košické zahrady Jozef Lenard.
I podle něj je Lucky velmi přátelský a nic ho nerozhází. „Jednou se k němu do výběhu dostal králík. Zdržoval se tam téměř celé léto a Lucky se ho nesnažil ulovit. Ležel na trávníku a králík se mu pásl mezi tlapami,“ popsal zoolog.
Zatímco Lucky se stal miláčkem v Košicích, jeho pán ve vězení těžce onemocněl.
Vloni v květnu zemřel. „Z vězení se vátil už jenom umřít. Měl rakovinu kostí a hodně trpěl. Všichni, co mu poklonkovali, ho opustili. Spousta lidí mu dodnes dluží peníze. Nenastřádal žádný majetek, a kdyby neprodal Antik, neměl by ani za co umřít,“ uzavřel Péči. Vladimír Král zemřel v liberecké nemocnici v květnu 2009. Bylo mu osmapadesát let. Tygra Luckyho už nikdy neviděl.